Dyplom reżyserski w Collegium Nobilium

"Pokojówki" - reż. Paweł Paszta - Teatr Collegium Nobilium

Teatr Collegium Nobilium zaprasza na spektakl dyplomowy Pawła Paszty, studenta piątego roku Wydziału Reżyserii AT, "Pokojówki" Jeana Geneta.

Paweł Paszta, student piątego roku Wydziału Reżyserii swój spektakl dyplomowy oparł na znanym tekście Jeana Geneta "Pokojówki". To dramat na trzy kobiety, charakteryzujący się jednością miejsca i akcji, to trzymająca w napięciu historia z wątkiem kryminalnym w tle, to wreszcie opowieść o wzajemnym uzależnieniu bliskich sobie ludzi, o psychologicznej manipulacji, chorej miłości i niszczącej władzy. Padają tutaj trudne egzystencjalne pytania: "czy można zabić drugiego człowieka?", "czy człowiek jest zdolny do miłości w obliczu własnego bólu?", "czy obrzęd teatralny może nadawać ludziom i ich czynom wartość piękna?".

Reżyser umieścił akcję w nietypowej przestrzeni - całą salę wypełnia wielka scena, na której rozgrywa się dramat bohaterek Geneta. Widzowie podglądają tajemny, intymny rytuał, zranionych ludzi, którzy rozpaczliwie próbują walczyć o własne marzenia, znaczenie i miłość. Na naszych oczach odbywa się wyjątkowo niebezpieczna gra, w której aktorzy sami posługują się teatralnymi sprzętami, budują surową, ale konkretną przestrzeń swoich działań, która oddaje ich stany emocjonalne, rysuje ich wzajemne relacje i w każdej chwili służy zaspokajaniu kolejnych pragnień. Czy proste granie roli, przechodzące momentami w okrutną psychodramę, budowanie fikcyjnych scen opierając się na prawdziwych ludzkich emocjach, czy w ogóle teatr - może służyć nadawaniu znaczenia, wytwarzać nowe wartości, naprawiać rzeczywistość?

"Pokojówki" to spektakl z muzyką na żywo wykonywaną przez saksofonistę Marcina Kajpera.

(-)
Materiały Teatru
21 marca 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...