Dyplom z Filmówki w Kaliszu

"Marat/Sade" - reż. Rudolf Zioło - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna

W sobotę premiera drugiego w tym roku akademickim spektaklu dyplomowego IV roku Wydziału Aktorskiego. "Marat/Sade" w reż. Rudolfa Zioło powstaje w koprodukcji z Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie odbędzie się premiera

Na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi spektakl na podstawie sztuki Petera Weissa "Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem pana de Sade" zobaczymy w lutym.

- W Kaliszu czujemy się "zaopiekowani", dopieszczeni. Dużo daje nam też energia nowego miejsca, nowych ludzi. Zachłysnęliśmy się nowym - mówi Michał Barczak, student Wydziału Aktorskiego, który w spektaklu pracuje nad rolą Wywoływacza. Trzynastu studentów IV roku WA, którzy znaleźli się w obsadzie spektaklu w reżyserii Rudolfa Zioło, pracuje w Teatrze im. W. Bogusławskiego od grudnia. Próby nad spektaklem rozpoczęły się jednak już w Łodzi, trzy miesiące temu. - Rozmowy, rozmowy, rozmowy. Prawie dwa miesiące poświęciliśmy na tzw. próby stolikowe. Reżyser przygotował nas do w pełni świadomego wejścia na scenę - opowiada Michalina Rodak, w spektaklu "Marat/Sade" - Simona Evrard.

Praca przy spektaklu według tekstu Petera Weissa to pierwsza praca studentów w profesjonalnym teatrze i pierwsza praca z tak doświadczonym reżyserem. - Od reżysera mamy bardzo dużo informacji - kim jesteśmy, po co stajemy na scenie, o czym mówimy. To daje duże poczucie bezpieczeństwa i otwiera na pracę. Poza tym - mamy ze sobą bardzo dobry, pełen ciepła kontakt - mówi o współpracy z Rudolfem Zioło Patryk Palusiński (na zdjęciu), który w spektaklu kreuje postać Jean Paul Marata.

Studenci pracują nad wymagającym, ale i bardzo cenionym tekstem. Prapremiera sztuki odbyła się w 1964 roku. Tekst daje duże pole do popisu aktorom: na scenie przeplatają się różne perspektywy czasowe, akcja rozgrywa się w kilku planach. Ramę dla całości stanowi przedstawienie przygotowywane w przytułku dla umysłowo chorych w francuskim Charenton. - Zawsze chciałem zagrać wariata. Teraz to marzenie się spełnia - mówi Patryk Pietrzak - Jakub Roux w spektaklu "Marat/Sade".

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia