Dyrdymałki

Wystawa prac Dobrosławy Rurańskiej

„Dyrdymałki" to tytuł, jakim opatrzyła wystawę swoich prac Dobrusia (Dobrosława) Rurańska, której plakaty i ilustracje można będzie oglądać w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach do końca kwietnia. Wernisaż odbędzie się w piątek, 31 marca o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Nrodzona w 1990 r., absolwentka katowickiej ASP, obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Książki w 2015. Rok wcześniej została laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych oraz stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uprawia grafikę użytkową – projektuje plakaty, ilustracje, zajmuje się też książką artystyczną. Mieszka i tworzy w Katowicach.

Laureatka kilku nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody Festiwalu ZOOMART w kategorii kalendarz planszowy (Katowice 2015), Nagrody Biura Projektowania Systemów Cyfrowych za projekt dyplomowy pt. „Opracowanie graficzne opowiadań Witolda Gombrowicza" (Katowice 2015), nagrody jury dziecięcego i wyróżnienia Wydawnictwa Format w konkursie „Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci" za autorską książkę "Znajdka" (Katowice 2016), wyróżnień w ogólnopolskim konkursie na plakat Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy" (Gliwice 2013), czy Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świątecznych Vidical (Warszawa 2013 i 2014). Od 2013 r. uczestniczy w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

„Dyrdymałki" są drugą wystawą indywidualną Dobrusi Rurańskiej – po „Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj" w katowickiej Galerii Pojedynczej (2017).

Dorobek wydawniczy młodej artystki to m.in. książki dla dzieci z jej ilustracjami, które ukazały się w ubiegłym roku: „Myszka" Doroty Gellner i autorska „Znajdka" oraz najnowsza, wydana w 2017 – „Miejsca rzeczy zapomnianych" Krystyny Chołoniewskiej.

Widzom Teatru Ateneum znany jest z pewnością zaprojektowany przez nią plakat do spektaklu „Narysuj mi baranka".

Renata Chudecka
Materiał Teatru
29 marca 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki