Dyskusje wokół festiwalu "Chopin i jego Europa"

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zgłosił chęć prowadzenia przez jego placówkę festiwalu "Chopin i jego Europa" - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Festiwal do tej pory był organizowany przez Narodowy Instytut Chopina.

Minister poinformował, że tegoroczna edycja festiwalu "Chopin i jego Europa" jest już prawie przygotowana.

- Dyskutujemy teraz czy "Chopin i jego Europa" powinien być przedsięwzięciem nadal prowadzonym w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (...), czy np. przez Operę Narodową. Waldemar Dąbrowski zgłosił chęć poprowadzenia tego przedsięwzięcia w trochę zmodyfikowanej formule - poinformował Zdrojewski.

Jak powiedział, festiwal miałby być nadal odbywać się "z udziałem" Stanisława Leszczyńskiego - twórcy i dyrektora festiwalu.

- Wolałbym się nad tym wszystkim zastanawiać już z nowym dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a nie teraz, kiedy trwa konkurs na szefa instytutu (...). Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i wtedy dopiero podamy informację jak będzie przebiegał festiwal i w ramach jakiej struktury się będzie mieścił - podkreślił szef resortu kultury.

O skomplikowanej sytuacji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w ostatnich tygodniach często informowały media.

W grudniu z funkcji zastępcy dyrektora instytutu ds. edukacji muzycznej, nagrań i koncertów zrezygnował Stanisław Leszczyński - pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu muzycznego "Chopin i jego Europa". Powodem dymisji był - jak mówił PAP Leszczyński - "rażący brak kompetencji w kierowaniu instytucją kultury" przez obecnego p.o. dyrektora Kazimierza Monkiewicza.

Z kolei Kazimierz Monkiewicz tłumaczył w rozmowie z PAP, że negatywna ocena jego osoby, jako dyrektora Instytutu, dokonana przez Leszczyńskiego, może być efektem wprowadzenia dyscypliny formalno-prawnej i finansowej, którą zaproponował po wejściu do Instytutu w styczniu 2011 r.

Minister kultury ogłosił konkurs na szefa Instytutu w styczniu, ma on zakończyć się 13 marca.

(-)
PAP
7 lutego 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia