"Dziady" na blokowisku

"Dziady" - reż: Lech Raczak - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Mickiewiczowskie "Dziady" wystawił w byłym pawilonie handlowym w centrum blokowiska Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl wyreżyserował Lech Raczak, a jego premiera odbyła się 28 kwietnia.

- Dzisiaj, kiedy problem polsko-rosyjski sprowadza się do embarga na mięso, my chcemy się zmierzyć z "Dziadami" - ikoną dramatu romantycznego - powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor legnickiego teatru, Jacek Głomb. 

- Legnica daje szansę, żeby zagrać ten spektakl nie w pluszach i złoceniach, ale właśnie w miejscu tak banalnie codziennym, jak to - w blokowisku - powiedział reżyser. 

Według autorów, spektakl w inscenizacji Lecha Raczaka (współtwórcy legendarnego Teatru Ósmego Dnia), to "Dziady" "odkurzone i ożywione". Widowisko ma przekonać, że Mickiewicz może być ważny także dla współczesnych widzów. 

Sztuka powstała w pawilonie, który w przeszłości był m.in. supermarketem, potem hurtownią farmaceutyczną. Autorem nowoczesnej i bardzo oszczędnej scenografii jest Bohdan Cieślak. 

Do przedstawienia zaangażowano cały zespół aktorski legnickiego teatru oraz dodatkowo zaproszono aktorów z innych scen. 

Lech Raczak - wieloletnii dyrektor artystyczny Międzynarodowego poznańskiego Festiwalu Teatralnego Malta - współpracował już z legnickim teatrem. Wyreżyserował tutaj "Zonę" (inspirowaną filmem Andrieja Tarkowskiego "Stalker") oraz sztukę "Plac Wolności".
(zs)

amar
PAP, TVP
2 maja 2007

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...