Dziady przeniesione

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" w Opolu

Teatr Wierszalin informuje, że zmianie uległa data i godzina prezentacji spektaklu „Dziady – Noc Druga" w ramach 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska". Zamiast 5 kwietnia o godz. 19.oo, zagramy 8 kwietnia o godz. 15.oo w Teatrze Kochanowskiego w Opolu.

Przedstawienie „Dziady – Noc Druga" prezentowane tydzień temu podczas Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej w Indiach tak spodobało się tamtejszej publiczności, że Hindusi nie chcieli wypuścić z kraju naszych dekoracji, instrumentów i kostiumów ;) Wraz z Organizatorem dokładamy wszelkich starań, aby w najbliższą niedzielę widzowie mogli obejrzeć kompletne przedstawienie – równie znakomite, jak to, które porwało publiczność Delhi i Czandigaru.

Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" to największe tego typu wydarzenie w kraju. Festiwal połączony jest z przyznaniem nagród w ogólnopolskim konkursie "Klasyka Żywa" organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Konkurs ma na celu docenienie najciekawszych inscenizacji polskiej literatury klasycznej.

Komisja Artystyczna konkursu z 44 przedstawień wybrała 7, które zostały zarekomendowane do finału w Opolu. Są to inscenizacje Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy ("Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego w reż. Wojciecha Urbańskiego), Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie ("Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru Śląskiego w Katowicach ("Słowo o Jakóbie Szeli" Bruno Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika), Teatru Wierszalin w Supraślu ("Dziady - Noc Druga" Adama Mickiewicza w reż. Piotra Tomaszuka), Teatru Powszechnego w Warszawie ("Chłopi" Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego), Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu ("Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem o czym jest jutro" Marii Dąbrowskiej" w reż. Seba Majewskiego) oraz Teatru Starego w Krakowie ("Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty).
Jury OKT przyzna jednemu ze spektakli Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego (ok. 150 tys. zł).
Jak podkreśliła dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Dorota Buchwald, wybór finalistów był bardzo trudny, ale udało się wytypować to, co najlepsze w inscenizacjach polskiej klasyki.
Oprócz siedmiu spektakli konkursowych organizatorzy planują szereg imprez towarzyszących, które urozmaicą program 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / "Klasyka Żywa". Będą to liczne koncerty, warsztaty, a także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne.

 

Nicole Mima
Materiał Wierszalina
5 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...