Dziecięce premiery w teatrach

Teatr Na Woli, Teatr Roma, Palladium

Doskonale znany i doceniany na polskich scenach słowacki duet - reżyser Ondrej Spišak i scenograf František Liptak - w całkiem nowy sposób pokazał przygody klasycznego bohatera

Meczący Matołek, szukający po całym świecie miejsca, "gdzie kozy kują", przedstawiony został jako poczciwy globtroter, któremu zdarzają się niezwykłe przygody. Ale nie tylko. 

- Chcemy pokazać, że wytrwałość, konsekwencja, chęć zdobywania wiedzy i wyobraźnia pomogą w osiągnięciu każdego celu. Bez względu na przeszkody - zapowiada Spišak.

Koziołkowi przyjdzie się więc zmierzyć z czarownicami rodem z horroru, zającami okradającymi podróżnych, producentami filmowymi, a nawet neapolitańską mafią... Wszystko po to, by bohater mógł się zmierzyć z własnymi słabościami, lękami i zwątpieniami.

Dziecięce spektakle Spišaka pełne są humoru i aktywizujących wyobraźnię, nieoczekiwanych plastycznych rozwiązań. Nie inaczej ma być i teraz, gdy na oczach widzów na scenie będą przygotowywane papierowe rekwizyty i tworzona na żywo muzyka.

Intrygujące pomysły inscenizacyjne zapowiadają też twórcy premiery na Novej Scenie Romy. Według tekstu niemieckiego dramaturga Freda Apke powstał tu rozśpiewany spektakl o odmienności i tolerancji. Tytułowy Adonis to papuga egocentryk. Przeświadczony, że jest pępkiem świata, ułożonego oczywiście według jego reguł. Gdy pewnego dnia do jego klatki trafia lokator, mogą polecieć pióra. Jak to jednak w życiu bywa, gdy Adonis da sobie szansę na poznanie nieznanego i odrzuci stereotypy, może się okazać, że obcy jest interesującym materiałem nawet na przyjaciela.

Jakub Szydłowski - reżyser i zarazem aktor grający nieoczekiwanego skrzydlatego gościa, obiecuje intrygujące przedstawienie. Z ciekawymi rozwiązaniami autorki kostiumów Doroty Sabak, scenografa Grzegorza Policińskiego i twórcy muzyki Jakuba Lubowicza.

Teatralny efekt współpracy panów Policińskiego i Lubowicza będziemy mogli również docenić w spektaklu "Magiczny sklep z zabawkami".

To, jak zapowiada reżyser Sebastian Gonciarz, muzyczno-taneczna historia o zabawkach, które kochają dzieci, i chcą być przez nie kochane. Opowieść bez słów, ale z barwnymi postaciami, różnorodną muzyką i choreografią, które dzisiejsze kilkulatki zabiorą do krainy baśni, a dorosłym przypomną magiczne czasy dzieciństwa.

„Koziołek Matołek”, Teatr Na Woli, Warszawa, ul. Kasprzaka 22
bilety: 25 - 60 zł,
rezerwacje: bilety@teatrnawoli.pl,
premiera: środa (1.06), godz. 10:00
spektakl: czwartek (2.06), godz. 18:00

„Adonis ma gościa”, Nova Scena, Teatr Roma ul. Nowogrodzka 49,
bilety: 25 - 35 zł,
rezerwacje: tel. 628 89 98,
premiera: środa (1.06), godz. 18.30,
spektakl: czwartek (02.06), godz. 10:00

„Magiczny sklep z zabawkami”, Palladium, ul. Złota 9,
bilety: 42 - 46 zł,
rezerwacje: tel. 22 827 70 49,
premiera: piątek (27.05), godz. 19:00
spektakle: sobota (28.05), godz. 11.30, niedziela (29.05), godz. 11.30, 15.

Jolanta Gajda-Zadworna
Rzeczpospolita
28 maja 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...