Dzieło demoniczne czy święte?

"Król-Duch" - reż. Łukasz Kos - Teatr Polski w Warszawie

22 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Król-Duch. Nocny seans metempsychiczny z poematem Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książę Michał Twerski" w reż. Łukasza Kosa. Dzieło zostanie wystawione w zakamarkach Teatru Polskiego. Premiera spektaklu odbędzie się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Jedni je odrzucają, inni pozostają zarażeni jego tajemniczym „wirusem". Piłsudski recytował go z pamięci, a będąc u władzy, urządził Słowackiemu królewski pogrzeb na Wawelu. Karol Wojtyła jako młodzieniec w Teatrze Rapsodycznym w czasach okupacji wcielał się w Króla-Ducha.

Dzieło demoniczne czy święte? Utwór wariata czy profety? A może wyzwanie rzucone czytelnikowi przez poetę, domagające się otwartego umysłu, najodważniejszy projekt literacki, który miał literaturę przekroczyć?

Łukasz Kos uważa, że dziś, prawie 170 lat po powstaniu tekstu, warto dać widzom możliwość zanurzenia się po raz pierwszy w całym materiale tego niezwykłego poematu, warto poświęcić jedną nieprzespaną noc, by podjąć wyzwanie rzucone przez Słowackiego, i dać mu własną odpowiedź.

W „Królu-Duchu" masz niesamowitą historię i, na przekór rozsądkowi, wierzysz, że ona jest możliwa. Jak zaczniesz ironizować, to zabijesz tę wiarę i samego siebie... Przychodzą aktorzy, którzy nie czytali Słowackiego i mówią, że już mają dość romantyzmu... Strasznie się tym przejmuję. I myślę: a tak, śmiejesz się? Zobaczysz! A może tam jest twój dom? Może to jest dom twojego języka? Może w ogóle tam jest jakaś tajemnica ?
Fragment wywiadu Łukasza Kosa z Markiem Troszyńskim w miesięczniku „Teatr".

Spektakl powstał we współpracy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II, Wydziału Artes Liberales UW i Instytutu Badań Literackich PAN.

W spektaklu używane są światła stroboskopowe i ultrafioletowe.
Spektakl grany jest równolegle w wielu przestrzeniach Teatru.
Czas trwania spektaklu zaplanowano na ok. 6-8 godzin.

(-)
Materiał organizatora
21 marca 2018
Portrety
Łukasz Kos

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...