Dzieło Rossiniego zabrzmi w podziemiach

„Mała msza uroczysta” - Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka

W niezwykłej scenerii podziemnej Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” zabrzmi „Mała msza uroczysta” ("La petite messe solennelle").

Będzie to pierwsze spotkanie muzyków Opery Krakowskiej z utworem religijnym Rossiniego. Do tej pory muzyka tego słynnego twórcy była reprezentowana w repertuarze naszej sceny wyłącznie poprzez dzieła operowe. Jednak ze względu na stylistykę kompozycji i użyty w niej język dźwiękowy „Msza" Rossiniego doskonale wpisuje się w profil artystyczny Opery.

Sam Rossini zanotował na końcu partytury „Małej mszy uroczystej" słowa: „Dobry Boże! Oto ukończona ta biedna mała Msza. Nie wiem czy napisałem muzykę religijną (musique sacrée), czy muzykę potępioną (sacrée musique). Urodziłem się dla opery buffa i Ty wiesz o tym dobrze. Trochę wiedzy, trochę serca – i to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju".
G. Rossini, Passy, 1863.

Dzieło zabrzmi w swojej pierwotnej wersji w wykonaniu solistów m.in.: Katarzyny Oleś-Blacha, Olgi Maroszek i Adama Sobierajskiego oraz Chóru Opery Krakowskiej pod dyrekcją Zygmunta Magiery, przy akompaniamencie Wioletty Fludy oraz Olgi Tsymbalyuk.

„Msza" odbędzie się 15 maja 2015, o godz. 20:30, w położonej 101 metrów pod ziemią, Kaplicy św. Kingi. Utwór ten zespół chóru Opery Krakowskiej zamierza zaprezentować w tym samym miejscu w czasie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

(-)
Materiał Opery
9 maja 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia