Dzieło stworzenia odbywa się dzisiaj

"Stary testament- reanimacja" - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr J. Słowackiego w Krakowie

Tworzyciel
Tworzyciel Był Smutny I Sam.
Jak Było Na Poczatku.
I Teraz I Zawsze.

Adam
Adam i Ewa Zaczęli Ze Sobą Chodzić I Na Znak Tego Chodzenia Trzymali Się Za Ręce Co Potem Stało Się Tradycją Wszystkich Ludzi Co Ze Sobą Chodzą. Cały Czas Też Chichotali Bo Tematy Do Rozmów Jeszcze Nie Zostały Stworzone.

Żona Lota
I co, że się obejrzałam?! No obejrzałam się, no Jezu! I co?! Mąż uciekał pierwszy, bo on uciekać to umie lepiej niż cokolwiek... córeczki za nim, ja na końcu z tobołami. No i się obejrzałam, no i bach. A potem to się już ruszyć nie mogłam! Jak słup soli zostałam się stać na miejscu, bo się okazało, że mi się za siebie nie wolno było oglądać! A dlaczego? A gdzie to jest napisane, że nie można popatrzeć na to, przed czym się ucieka?
[fragm. „Stary testament- reanimacja"]

Świetnie znana krakowskiej publiczności Agata Duda-Gracz zdecydowała się specjalnie dla Teatru im. J. Słowackiego napisać scenariusz inspirowany Starym Testamentem. Wychodząc od ksiąg biblijnych - niekoniecznie tych najbardziej znanych, jak Księga Rodzaju czy Księgi Mojżeszowe – chce przyjrzeć się naszym czasom. Zakłada, że dzieło stworzenia odbywa się dzisiaj. Wychodząc od pramaterii dla innych opowieści, od archetypicznych bohaterów obserwuje ich postępujące skarlenie, destrukcję i niszczenie się nawzajem. Jednocześnie tego typu materia literacka prowokuje do stawiania najważniejszych pytań: o Boga, o miłość, o moc przebaczania, o brak wiary, o wolność i jej granice, o zniewolenie.

Za warstwę muzyczną spektaklu odpowiedzialny jest Łukasz Wójcik, który pracował już z reżyserką m.in. przy „Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła", współpracę tego duetu doceniło międzynarodowe jury festiwalu Boska Komedia w 2016 roku przyznając im nagrodę za „najlepszy zespół twórczy". Muzyka Łukasza Wójcika, a także specjalnie skomponowane i śpiewane podczas przedstawienia pieśni będą niezwykle ważnym elementem spektaklu, filarem narracyjnym opowieści.

Widownia w tym przedstawieniu zostanie ustawiona na Dużej Scenie Teatru Słowackiego, a widzowie zostaną podzieleni - jak u Dantego – na różne kręgi i zamieszkujące je postaci.

Marta Pawlik
Materiał Teatru
4 maja 2018
Portrety
Agata Duda-Gracz

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...