Dzień Tańca w Grotesce

Międzynarodowy Dzień Tańca - Teatr Groteska w Krakowie

Po raz pierwszy w krakowskim teatrze Groteska będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Tańca. 29 kwietnia wystawione zostaną tam cztery spektakle w wykonaniu czterech krakowskich zespołów tanecznych.

Teatr Maski Lalki i Aktora Groteska świętując Międzynarodowy Dzień Tańca, ma zamiar przełamywać bariery pomiędzy gatunkami sztuki; pokazać, że sztuka jest jedna, niezależnie od tworzywa, w jakim powstaje. W krakowskim teatrze od zawsze było miejsce na kolor, formę, rytm i ruch.

- Czujemy duże pokrewieństwo z tancerzami, bo oni i my operujemy często środkami pozawerbalnymi; my plastyką a oni ciałem. Podjęciem tego święta chcemy coraz mocniej zaznaczyć, że w teatrze istnieje i taki nurt. Postanowiliśmy połączyć siły z tancerzami - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Groteski.

Tym razem podstawowym elementem na scenie będzie ruch i ciało tancerzy. W ramach teatralnego święta wystąpią cztery zespoły taneczne. Ideą wieczoru jest pokazanie różnych wizji artystycznych czwórki choreografów, różnego spojrzenia na taniec. Zobaczymy Krakowską Kompanię Tańca, która zaprezentuje spektakl "Pinacolada"; Krakowski Teatr Tańca i jego widowisko "Cicindela"; Balet Dworski "Cracovia Danza" prezentujący przedstawienie "Roztańczona Europa" oraz Teatr Tańca DF w spektaklu "Pod złamanym skrzydłem".

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzony jest 29 kwietnia w rocznicę urodzin słynnego choreografa i reformatora baletu Jeana-Georgesa Noverre\'a. Służy podkreślaniu uniwersalnego wymiaru tańca i propagowaniu tej formy sztuki, jako języka międzynarodowego, zrozumiałego dla wszystkich, służącego łamaniu barier i uprzedzeń.
(mw)

(AMS)
Dziennik Polski
16 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...