Dziennik Polski inicjuje dyskusję

Porozmawiajmy o Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej

Narodowy Stary Teatr zmienił się pod rządami dyrektora Jana Klaty. Czy te zmiany idą w dobrą, czy złą stronę? - dziennik zaprasza do dyskusji.

Pierwsza połowa roku pod kierownictwem Jana Klaty wzbudziła mieszane odczucia u teatromanów - pisaliśmy o tym w "Dzienniku Polskim". Premierowy spektakl "Do Damaszku" w reżyserii Jana Klaty, który otworzył jesienny sezon, również wzbudził gorącą dyskusję. Czy Stary Teatr, narodowa scena o tak bogatej tradycji, zmierza w dobrą stronę?

Czy odważna decyzja powołania na to stanowisko człowieka spoza Krakowa, obiecującego, młodego w sumie reżysera okazała się błędem? Spektakle, które dotychczas oglądaliśmy, nie potrafiły utwierdzić nas w przekonaniu, że ta misja jest sukcesem.

Większość z nich zebrała cięgi od teatralnych recenzentów, nie słychać też było głosów uwielbienia ze strony publiczności. Czy na scenie Starego oglądamy przerost formy nad treścią? Spektakle odważnie wykorzystują efektowne gadżety kosztem tego, co powinno być najbardziej istotne - wartościowego tekstu. Dokąd prowadzi ta droga?

Do dyskusji, którą podejmujemy na naszych łamach, chcemy zaprosić wszystkich ludzi zakochanych w teatrze. Liczymy na odzew krakowskiego środowiska teatralnego, które wielokrotnie pokazało, że dobro sceny leży mu na sercu. Mamy nadzieję, że w dyskusji zechcą wziąć także udział ci, dla których istnieje teatr - jego publiczność.

Teksty na ten temat będziemy regularnie publikować, można je będzie również znaleźć na naszej stronie www.dzien-nikpolski24.pl. Chcemy zastanowić się, w którą stronę zmierza Stary Teatr - jedna z wizytówek kulturalnych Krakowa.

Pierwszy tekst opublikujemy w poniedziałkowym numerze.

Piszcie do nas.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nadsyłania tekstów na temat kondycji Starego Teatru. Będziemy je publikować regularnie na naszych łamach oraz na naszej stronie internetowej.

Prosimy pisać na adres: redakcja@dziennik.krakow.pl z dopiskiem "Stary Teatr dyskusja".

Rafał Stanowski
Dziennik Polski
12 października 2013
Portrety
Jan Klata

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia