Dziesiąte urodziny

"Kolacja dla głupca" - reż. Wojciech Adamczyk - Teatr Ateneum w Warszawie

Dziesięć lat temu, 11 maja 2001 roku na Scenie Głównej Teatru Ateneum, odbyła się premiera sztuki Francisa Vebera "Kolacja dla głupca" w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Odbyło się już ponad 600 przedstawień

- Realizując komedię trzeba trafić do powszechnego poczucia komizmu nie tracąc przy tym poczucia smaku. Jednocześnie, co rzadkie w sztuce, efekt artystyczny jest wymierny, bo natychmiast, bezlitośnie weryfikowany przez publiczność. Komedia w teatrze wymaga zegarmistrzowskiej wręcz precyzji i specyficznych predyspozycji aktorskich.

Aktor komediowy musi być wysokiej klasy profesjonalistą, by w wybitnym stopniu panować nad formą sceniczną; musi posiadać poczucie humoru; świadomość absurdu pomagającą dostrzegać paradoksy oraz znajdywać niekonwencjonalne rozwiązania; wyczucie czasu i słuch muzyczny do perfekcyjnego sterowania słownymi i sytuacyjnymi efektami komediowymi.

Wzruszyć widza lub wstrząsnąć nim jest o wiele łatwiej. Często temat sztuki bywa tak porażający, że nie wiadomo, czy doznania estetyczne należy zawdzięczać anegdocie czy też artystycznemu jej przetworzeniu. W komedii efekt ten trzeba zawsze wypracować. Dowcip może powiedzieć na scenie tylko w jeden sposób - i tego sposobu szukają aktorzy, reżyser, scenograf. - mówi Wojciech Adamczyk, reżyser spektaklu.

(-)
Materiały Teatru
20 maja 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...