Dziewczęco naiwna i święta

"Joanna d\'Arc" - reż. Karel Brožek - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

Joanna d\'Arc w adaptacji i reżyserii Karela Brožka (obchodzącego przy tej okazji 55-lecie pracy artystycznej) ze scenografią Joanny Braun to kolejna propozycja Teatru Ateneum dla młodzieży i dorosłych z cyklu przedstawień realizowanych w Galerii Ateneum

Bohaterka średniowiecznej Francji, którą spalono na stosie w 1431, by w dwadzieścia cztery lata później zrehabilitować ją, a 1920 uznać za świętą, wydaje się bardzo odległą postacią... Wystarczy jednak prześledzić jej krótkie losy (żyła tylko 19 lat) – a dodajmy, że dzięki procesowi w Rouen to jeden z najlepiej udokumentowanych życiorysów ówczesnej Europy – by przekonać się, jak bardzo jest nam bliska.

Prosta wiejska dziewczyna, której gorąca wiara kazała podjąć się obrony Francji przed angielskim okupantem i doprowadzić do kanonizacji Karola VII – szczera, uczciwa i dziewczęco naiwna, choć równocześnie bardzo inteligentna – nie zdawała sobie sprawy, że uwikłano ją w sieć politycznych układów, że otaczał ją fałsz, głupota, zdrada i niegodziwość. Wykorzystana przez rządzące krajem elity i odtrącona, gdy tylko przestała już być potrzebna, do końca wierzyła w swoją misję, wierna ideałom, za które zginęła nie pozwoliwszy się złamać.

Jak wiele znajdziemy w tej historii sprzed wieków prawdy o dzisiejszych czasach, widz sam się zadziwi. I miejmy nadzieję, że się nad tą refleksją zatrzyma, bo ludzka podłość jest wciąż taka sama. To nic, że dziś nikt nie ginie na stosie. Człowieka zniszczyć można na wiele sposobów i czyni się to niezmiennie od wieków.

Spektakl zainscenizowany w dwupoziomowej przestrzeni rozgrywa się na żywym planie, ale wykorzystuje też środki teatru lalkowego. Karel Brožek oparł się przede wszystkim na sztuce Jeana Anouilha „Skowronek”, lecz w tekście znalazły się również fragmenty utworów Friedricha Schillera, Paula Claudela i George’a Bernarda Shawa, będące świadectwem nieprzerwanej obecności motywu Dziewicy Orleańskiej w europejskiej kulturze.

Na scenie zobaczymy: Martę Popławską w roli tytułowej oraz Danutę Baskę, Katarzynę Kuderewską, Katarzynę Prudło, Piotr Gabriela, Piotra Janiszewskiego, Mirosława Kotowicza i Bartosza Sochę.

Premiera w piątek, 8 października 2010 o godz. 19.00 w Galerii Ateneum.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
8 października 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki