Dżin i latający dywan

"Aladyn Jr." - reż: Wojciech Kępczyński - Teatr Roma w Warszawie

"Aladyn Jr" to kolejna non-replica production w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, wystawiona przez Teatr Muzyczny ROMA (premiera odbyła się 26 listopada 2011 r.). Dzięki współpracy z Music Theatre International, który od grudnia 2010 r. udzielił, i nadal udziela, ponad 330 licencji na wystawienie tego musicalu w 11 krajach), otrzymaliśmy bardzo kolorowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl

Nie jest to jednak wierna replika jednaj z najbardziej znanych "Baśni z 1001 nocy". Na scenie raz po raz pojawiają się ubrane współcześnie ekipy telewizyjne, których prezenterzy komentują akcję. Mamy nawiązanie do Arabskiej Wiosny Ludów: z jednej strony są to nagłówki gazet chwalące wezyra, a z drugiej - dosłownie - plakaty, na których wypisano hasła żądające jego ustąpienia. To także współczesny, zrozumiały dla młodych język.

Bohaterami są oczywiście księżniczka Jaśmin (Olga Kalicka) i Aladyn (Jakub Mróz), ale kiedy pociera on znalezioną w więzieniu starą lampę, to dla mnie stają się nimi Dżin (Robert Rozmus, Tomasz Steciuk) i Latający Dywan (Ewa Lachowicz). A śpiewana przez Dżina piosenka "Takiego kumpla nie ma nikt" jest hitem tego widowiska. Rozmach inscenizacyjny tej sceny nawiązuje do tradycyjnych musicali - wielkich show muzyczno-tanecznych, ale to wykonana przez Aladyna i Jasmin podczas przejażdżki Latającym Dywanem ckliwa piosenka "To nowy świat" w wersji filmowej uzyskała w 1993 r. Oscara. Latający Dywan to kolejne osiągnięcie scenograficzne TM ROMA, a dokładnie szwedzkiej firmy Visual Act, która zrealizowała upadek żyrandola w musicalu "Upiór w Operze" i 7 platform do poruszania scenografii w "Les Miserables". Zgodnie z warunkami przetargu komputerowy system do efektu latającego dywanu umożliwia zaprogramowany i dowolny lot dywanu z regulowaną prędkością 2 m/s we wszystkich płaszczyznach (ruch trójwymiarowy) oraz zatrzymanie dywanu w trakcie ruchu z efektem tzw. falowania na wietrze. Dywan z Jasmin i Aladynem "staruje" z wysokości 7 m nad poziomem sceny, a następnie kołuje nad głowami widzów w kierunku proscenium, nie niżej niż 3,5 m od poziomu podłogi. Jest na co popatrzeć. Co dalej? Jesienią 2012 r. ROMA zaprasza na premierę musicalu "Deszczowa piosenka".

jb
VIP
26 stycznia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...