Dziś do obiegu trafią monety

Agnieszka Osiecka upamiętniona

W czwartek do obiegu trafią monety z Agnieszką Osiecką -poetką, pisarką i autorką tekstów takich przebojów jak "Małgośka", "Niech żyje bal" czy "Ballada o pancernych" - poinformował w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski.

- NBP postanowił upamiętnić tę wybitną artystkę, wprowadzając do obiegu monety z jej wizerunkiem: dwuzłotowe monety obiegowe ze stopu Nordic Gold oraz srebrne monety kolekcjonerskie wybite w serii "Historia polskiej muzyki rozrywkowej" - poinformował bank centralny.

Monety trafią do obiegu 5 grudnia. Dla kolekcjonerów NBP przygotował dwie monety srebrne o nominale 10 zł, kwadratową i okrągłą, obie w nakładzie po 28 tys. sztuk. Moneta dwuzłotowa Nordic Gold będzie dostępna w oddziałach okręgowych NBP. - Takich monet trafi do obiegu 800 tysięcy, aby wszyscy fani Agnieszki Osieckiej mogli je wymienić po cenie nominalnej - podano w komunikacie.

Monety kolekcjonerskie oraz rewers monety o nominale 2 zł zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Autorką awersu okolicznościowej dwuzłotówki jest Ewa Tyc-Karpińska. Podczas aukcji w systemie "Kolekcjoner" ceny monet srebrnych zostały ustalone na 98 zł (kwadratowa) oraz 86 zł (okrągła).

Zgodnie z informacją NBP monety z serii "Historia polskiej muzyki rozrywkowej" były nagradzane na międzynarodowych konkursach numizmatycznych. Kwadratowa moneta z wizerunkiem Czesława Niemena zdobyła I nagrodę w kategorii "Srebrna moneta roku" w międzynarodowym konkursie Coin Constelation Petersburg 2010. Natomiast okrągła, srebrna dziesięciozłotówka poświęcona Krzysztofowi Komedzie w 2011 r. została uznana za "Najpiękniejszą monetę świata" podczas konkursu International Prize Vicenza Numismatica w Wenecji.

NBP zaznaczył w komunikacie, że Agnieszka Osiecka była nie tylko poetką, pisarką i reżyserką, ale też niespokojnym duchem. "Stale coś nowego, ciągle naprzód - nowe piosenki, nowi kompozytorzy, nowi wykonawcy, teatry, festiwale, ludzie, miejsca" - wspominają cytowani w komunikacie Daniel Passent i Agata Passent. To właśnie z tego niepokoju, ciągłego poszukiwania nowych wrażeń i barwnego życia czerpała natchnienie do pracy.

Osiecka była też doskonałą obserwatorką ludzi. Ta niezwykle rzadka umiejętność pozwoliła jej na sportretowanie w "Galerii potworów" osób skrajnie różnych - od światowej sławy artystów po zwykłych obywateli. Swoje obserwacje ludzi i obyczajów zapisała także w kilku książkach, m.in. w "Szpetnych czterdziestoletnich".

Podczas studiów Agnieszka Osiecka była związana ze Studenckim Teatrem Satyryków, później przez siedem lat prowadziła Radiowe Studio Piosenki. Współpracowała z polskimi kompozytorami, m.in. Adamem Sławińskim, Krzysztofem Komedą, Włodzimierzem Korczem, Włodzimierzem Nahornym, Zygmuntem Koniecznym, do których muzyki tworzyła swoje poezje.

- Jej utwory wykonywali najlepsi wokaliści - Seweryn Krajewski, Maryla Rodowicz, Magda Umer, Łucja Prus, Iga Cembrzyńska, Edmund Fetting, Piotr Fronczewski, Elżbieta Czyżewska. Wraz z nimi "Małgośkę", "Balladę o pancernych" czy 'Niech żyje bal" nuciła cała Polska -zaznaczył NBP.

Kolejne emisje monet kolekcjonerskich NBP planuje na 23 stycznia 2014 r. Do obiegu zostaną wprowadzone monety "Polska reprezentacja olimpijska - Soczi 2014" - złota o nominale 200 zł, srebrna dziesięciozłotówka oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold.

(-)
(PAP)
5 grudnia 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia