Dziś "Dybuk" z Teatru Żydowskiego

"Dybuk - reż. Maja Kleczewska - Teatr Żydowski w Warszawie

Dziś wieczorem o godzinie 19.00 na YouTube'owym kanale Teatru Żydowskiego w Warszawie owana będzie klasyka jidyszowej literatury – „Dybuk" Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej.

"Dybuk" już dzisiaj (24.03.2020) dostępny w Internecie.
https://www.youtube.com/watch?v=iXBRw4hk2EU

„Dybuk" oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią", ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta Warszawskiego, a zburzonego prawie dokładnie dwa lata po premierze „Dybuka" w kwietniu 2017 roku.

Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli" do nas — żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

W roku 2020 Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich świętu swoje 70-lecie. Prezentacją „Dybuka" online otwiera też setną rocznicą światowej prapremiery dramatu, która odbyła się w Warszawie w Teatrze Elizeum na Karowej w grudniu 1920 roku.

(-)
Materiał Teatru Żydowskiego
24 marca 2020
Portrety
Maja Kleczewska

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...