Dziś na Scenie w Malarni

Rajcula warzy" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Dzisiaj o godz. 19.00 w ramach imprezy Lato w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się prapremiera jednoaktówki po śląsku "Rajcula warzy", autorstwa i w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Tytułową rajculę - czyli po polsku gadatliwą kobietę - zagra Joanna Wawrzyńska.

Spektakl jest inscenizacją tekstu wyróżnionego w ubiegłorocznej edycji Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku i bodaj pierwszą w historii tego konkursu realizacja sceniczną autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze.

Opowiada zasłyszane w śląskich kuchniach prawdziwe historie, które mogą się kojarzyć z zapachami i smakami konkretnych regionalnych potraw: karminadli, krepli, żuru czy krupnioków.

Joanna Wawrzyńska, która dotychczas współpracowała m.in. z teatrami Śląskim i Żelaznym w Katowicach, pierwszy raz będzie posługiwała się gwarą na scenie.

"Rajcula warzy" to drugi - po ciepło przyjętej "Karin Stanek" (Młoda Scena Teatru Korez) - monodram napisany i wyreżyserowany przez Alinę Moś-Kerger.

Jeśli ktoś nie zdąży dziś na "Rajculę", to drugą okazję do jej obejrzenia (i wysłuchania) w Malarni Teatru Śląskiego będzie miał już w sobotę 26 lipca o godz. 19.00. Na ten spektakl bilety można już kupować w kasie teatru oraz na www.teatrslaski.art.pl. Kosztują 20 zł.

Katarzyna Pachelska
Dziennik Zachodni - Katowice
11 lipca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia