Dziś początek zmagań debiutantów

2. Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt

Czternaście przedstawień zostanie zaprezentowanych podczas drugiej edycji festiwalu debiutów teatralnych Pierwszy Kontakt, która rozpocznie się w sobotę w Toruniu. Impreza odbywa się co dwa lata, na zmianę z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Kontakt.

Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych debiutów reżyserskich i aktorskich z ostatnich dwóch lat. W tym roku o laury ubiega się sześcioro reżyserów i dziewięcioro aktorów, a przez siedem dni, począwszy od soboty, wystąpią w Toruniu teatry z Opola, Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Kalisza, Sosnowca i Bielska-Białej.

Jak podkreśliła Jadwiga Oleradzka, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, zależało jej, by dobór uczestników odzwierciedlał obecną kondycję polskiego "młodego teatru". "Będą spektakle zarówno poważne, jak i nieco lżejsze, które - mam nadzieję - spodobają się publiczności" - oceniła dyrektor.

Festiwal zainauguruje w sobotę wieczorem Teatr Polski z Wrocławia spektaklem pt. "Blanche i Marie" (na zdjęciu). Tego samego dnia można będzie jeszcze zobaczyć plenerowe, pozakonkursowe widowisko pt. "Ślepcy" krakowskiego Teatru KTO.

O wyróżnienie dla najlepszego reżysera ubiegają się w tym roku: Cezary Iber, Paweł Świątek, Wojciech Urbański, Agata Puszcz, Wojciech Faruga i Jacek Bała. W konkursie aktorskim zmierzy się sześć kobiet: Joanna Osyda, Anna Próchniak, Sara Celler-Jezierska, Edyta Ostojak, Diana Zamojska, Agnieszka Bała oraz trzech mężczyzn: Arkadiusz Walesiak, Mariusz Cichoński, Patryk Kośnicki.

W skład jury tegorocznego Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt wchodzą: aktorka Gabriela Muskała, reżyser Marcin Wierzchowski i krytyk Wojciech Majcherek. Poza konkursem zostanie pokazany dyplom studentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - "Przekleństwa niewinności" w reżyserii Łukasza Zaleskiego.

Toruński teatr zdecydował się zmienić cykl organizowanego od 1991 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na dwuletni z przyczyn finansowych. Powstałą w ten sposób lukę wypełnia organizowany od 2011 roku festiwal debiutów aktorskich i reżyserskich Pierwszy Kontakt.

Podobnie jak w przypadku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt spektakle pokazywane są także w miejscach nie kojarzących się na co dzień z teatrem - w tym roku np. na trawniku w jednostce wojskowej. Festiwalowi towarzyszyć też będą spotkania z aktorami i reżyserami oraz koncerty.

(-)
(PAP)
25 maja 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia