Dziś premiera

"Historia brzydoty" - reż. Anna Piotrowska - Wrocławski Teatr Pantomimy

Dziś na Scenie na Świebodzkim premierowe przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy! Historia brzydoty w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej łączy w sobie dwie odmienne konwencje – taniec i pantomimę.

Przedstawienie Piotrowskiej powstaje z inspiracji Historią brzydoty Umberto Eco. Jedno z kanonicznych dzieł literatury, odnoszące się do teorii estetyki, w którym śledzimy różne, często zaskakujące oblicza brzydoty, dało impuls do postawienia pytania o dzisiejsze kobiece piękno. To piękno ma swoją boginię: Ana, która wykorzystuje słabości, pragnienia, zaciera różnicę pomiędzy iluzją a rzeczywistością, pociąga w krainę anoreksji – miejsce na granicy życia i śmierci.
Ana – bogini symetrii, wagi, ciała, rozmiarów, jedzenia, liczenia, dotyku, szkieletu, zanikania.
Reżyserka zainteresowana jest bezpośrednio ucieleśnieniem CHOROBY. Zastanawia się, kim jest Anoreksja, co myśli, jak czuje. Piotrowska nie jest zainteresowana stworzeniem historii pięciu kobiet chorych na anoreksję. Tutaj aktorki same dla siebie przyjmują dwoiste postaci: ANOREKSJĘ (jej ucieleśnienie) i OFIARĘ anoreksji. Stąd pomysł stworzenia imion bohaterek: Anaza, Anasza, Anagi, Anaria, Anakha.

Premiera dziś o godz. 19.00 na Scenie na Świebodzkim. Kolejne przedstawienia w sobotę i w niedzielę.

Spektakl powstanie we współpracy z Laboratorium Ruchu działającym przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami strategicznymi są: Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Instytut Muzyki i Tańca.

 

(-)
Materiał Teatru
7 lutego 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...