Dziś premiera spektaklu w Warszawie

"Co się stało z naszą bajką?" - StudiumTeatralne

Studium Teatralne zaprasza 17 listopada o godz. 17.00 na premierę spektaklu "Co się stało z naszą bajką?" wg Hanny Krall. Wstęp 10 zł.

Dawno, dawno temu był sobie Wilk, który miał serdecznie dosyć mówienia wierszem i dosyć pożerania Czerwonych Kapturków, koźlątek, babć. Postanowił więc sprawdzić, jak jest w innych bajkach.

Wilk buntuje się przeciwko etosowi, w którym żyje długo i nieszczęśliwie - wciąż i wciąż pożerając. Babie Jadze robi się zbyt gorąco, gdy rozpala w piecu na przyjście Jasia i Małgosi, a kiedy bajka się kończy - marzy tylko o kleiku.. Siostry Kopciuszka dwoją się i troją, by założyć pantofelek, obcinają piętę, palec u stóp, bo każda przecież chce być żoną księcia.

Tymczasem, w bajkach nie dzieje się najlepiej, gdy ktoś wychodzi ze swojej roli. A kiedy brakuje złych postaci, to dobre tracą na znaczeniu. Pozbawione kontrastu, same zaczynają rozrabiać.

Baśń Hanny Krall to pytanie o nasze życie -to, co z nim robimy i co chcemy z nim zrobić. To znak zapytania o dobro. Nie ma tu disnejowskiego happy endu, a już na pewno nie jest nim śmierć.
W adaptacji Studium Teatralnego S/T udział biorą młodzi ludzie, którzy mają już w portfelach dowody osobiste i jako dorośli starają się zajmować własne stanowisko w otaczającym ich świecie. Spektakl powstał z myślą o tych, którzy w dzisiejszych czasach łatwo mogą zgubić się w rzeczywistości, nie wiedząc, co jest dobre i nie wiedząc, co dzieje się z ich bajką.

"Co się stało z naszą bajką?" to nasz ostatni spektakl, który połączył na scenie zespół Studium Teatralnego z grupą młodych miłośników teatru. Połączył nas spektakl albo, jak kto chce, Hanna Krall swym niezwykłym tekstem "Co się stało z naszą bajką?".
My, Studium Teatralne, od 15 lat w różnych konstelacjach, ale zawsze na warszawskiej Pradze przy ulicy Lubelskiej 30/32. Oni z Liceum im. Tadeusza Czackiego, Liceum im. Bolesława Prusa, Liceum im. Jacka Kuronia, Uniwersytetu Warszawskiego, SGGW.
My chcący poprzez formę sceniczną dotrzeć do prawdy artystycznej, w ciągłej pracy, w ciągłym ruchu, próbujący odpowiedzieć na ducha współczesnych czasów, spotkaliśmy ich, młode pokolenie, w zasadzie przypadkowo, choć byli widzami naszych przedstawień.
To nie były warsztaty, po których zostaje nikły ślad.
Czy byli aktorami? Najmniej istotne. Czy odpowiedzieli na ducha czasu? Jeszcze mniej istotne.
Przez jakiś czas, czas prób, czas wyjazdu na festiwal do Bytowa byliśmy poza czasem stawiania pytań, poza problemami. I zrobiliśmy przedstawienie, ale to już zupełnie inna bajka.

Realizacja: Zespół Studium Teatralnego
Obsada: Wilk - Jacek Niemaszyk; Baba Jaga -Bogna Groniecka; Koźlęta - Waldemar Chachólski, Krzysztof Leszczyński, Michał Lorent; Czerwony Kapturek - Joanna Maksymiuk; Siostry Kopciuszka - Małgorzata Połubińska, Aleksandra Skurczyńska; Koza -Urszula Borkowska; Kopciuszek - Kinga Sobiecka; Jaś - Kacper Pietraszewski; Małgosia - Katarzyna Piątkowska.
Podziękowania dla Anny Angerman, Mateusza Żaboklickiego.

Realizowany przy pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał nadesłany
17 listopada 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...