Dziś premiera Teatru Cynada

"Koncert Opus 11" - Teatr Cynada

19 października w Stacji Orunia - Dworku Artura odbędzie się premiera Teatru Cynada "Koncert Opus 11" w choreografii i wykonaniu Bożeny Eltermann.

"Koncert Opus 11" to pierwsza część dyptyku tanecznego pod wspólnym tytułem "Koncerty". Użycie terminologii odnoszącej się do utworów muzycznych ma na celu ukazanie zarówno analogii jak i autonomii tańca w stosunku do muzyki. W przedstawieniu mamy do czynienia z pięcioma utworami muzycznymi kompozytorów takich jak: Kazuo Fukushima, Claude Debussy, Louis Moyse, Jan Sebastian Bach, Filip Emanuel Bach. Są to w większości utwory solowe na flet w wykonaniu doskonałego flecisty niemieckiego Manfreda Maiera. Kompozycja ruchowa i taniec autorstwa Bożeny Eltermann do każdego z tych utworów prezentuje odrębną myśl choreograficzną. Publiczność otrzymuje w trakcie przedstawienia klucz do zrozumienia owego procesu. Spektakl jest poprowadzony w formie "laboratorium tańca", przez które widz porusza się wraz z przewodnikiem.

Zrealizowano w ramach Stypendium Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Cynada jest teatrem ruchu, gdyż nie ma niczego, co pozostawałoby w bezruchu" - Bożena Eltermann

Teatr Cynada założony w 1998 roku przez Bożenę Eltermann jest teatrem tańca. Swoją estetykę wywodzi z ekspresjonizmu niemieckiego i jego prekursorów Rudolfa von Labana i Mary Wigman. Teatr jest wspierany przez Fundację Grawitacja.

Bożena Eltermann - założycielka i choreograf Teatru Cynada.

W latach 1989 -1995 Eltermann była solistką Teatru Ekspresji, będącego jednym z prekursorów teatru tańca w Polsce. Przez jedenaście lat prowadziła studio w dawnej Stoczni Gdańskiej współtworząc wraz z Markiem Kakareko od początku jej powstania Kolonię Artystów.

Partnerzy: Stacja Orunia, Fundacja Grawitacja, Trojmiasto.pl

19 i 20.10.13

godz. 19.00

Adres:

Stacja Orunia / Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia, tel. 58 306 66 76 w. 37

Dojazd:

BUS: 151, 189, 210, 200, 232, 207 (przystanek Gościnna)

Bilety: 10/15 zł

(-)
Materiał Teatru
19 października 2013
Teatry
Teatr Cynada

Książka tygodnia

Trailer tygodnia