Dziś premiera w Nowym

"W drodze do siebie" - reż. Ireneusz Janiszewski - Teatr Nowy w Zabrzu

14 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na premierę do Teatru Nowego w Zabrzu. Tragikomedię Mariji Arbatowej "W drodze do siebie" reżyseruje Ireneusz Janiszewski.

Punktem wyjściowym tragikomedii "W drodze do siebie" autorstwa Mariji Arbatowej jest przypadkowe spotkanie w przedziale pociągu dwójki bohaterów: Tani i Jewgienija, wyjeżdżających na zachód w poszukiwaniu pieniędzy, szczęścia i idei.

W miarę rozwoju akcji spektakl staje się opowieścią o trudnościach w międzyludzkiej komunikacji i o problemach ze znalezieniem (i zrozumieniem) samego siebie. Autorka konstruuje zaskakujące sytuacje, w zabawnych, gorzko śmiesznych dialogach drąży mentalności rozmaitych nacji. Stawia też tradycyjne u rosyjskich dramaturgów pytanie: "Jak żyć? Bohaterowie są w drodze, mijają się. Żony uciekają od mężów, dzieci unikają rodziców, rodzice - dzieci. Ta skupiająca się na trudnych relacjach bohaterów tragikomedia ma wyjątkowo analityczny charakter i nie ocenia żadnej ze stron. Autorka wykazuje się wielkim krytycyzmem wobec własnej nacji, ale też i nie idealizuje Zachodu. Wschodniemu "niewolnictwu", rozmemłaniu i szaleństwu przeciwstawia się zachodni racjonalizm.

(-)
Materiał Teatru
14 grudnia 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia