Dziś pułapką może być wszystko

"Pułapka" - reż. Gabriel Gietzky - Wrocławski Teatr Współczesny

Mylą się ci, którzy o "Pułapce" mówią jako o biografii wybitnego pisarza Franza Kafki. Sobotnią premierę zapowiada Małgorzata Matuszewska. Dla Tadeusza Różewicza Kafka stał się tylko pretekstem do opowiedzenia nie tylko o artyście, ale po prostu o człowieku. Człowieku, który znalazł się w pułapce

Tadeusz Różewicz pisał dramat w latach 1972-1980, miesięcznik "Dialog" opublikował go jednak dopiero w 1982 roku. Premierze teatralnej, planowanej w warszawskim Teatrze Dramatycznym, przeszkodził stan wojenny.

Warszawską "Pułapkę" miał reżyserować Jerzy Jarocki. Prapremierę miał jednak Teatr Współczesny we Wrocławiu, a spektakl wyreżyserował Kazimierz Braun w 1984 roku. Warto przypomnieć, że w tamtym spektaklu Bolesław Abart był Ojcem Felice, a także znalazł się w grupie tragarzy i oprawców. Teraz zobaczymy go w roli ojca głównego bohatera. Przed laty Elżbieta Golińska zagrała Elli, dziś będzie służącą Józią, pocieszycielką małego, przerażonego Franza.

Sobotni spektakl wyreżyserował Gabriel Gietzky, którego wrocławscy widzowie znają ze spektakli "Przytuleni", "Traktat" i "Kupiec wenecki" na scenie przy Rzeźniczej. Gabriel Gietzky marzył o wystawianiu sztuk Różewicza. - Próbuję być wierny autorowi i iść jego tropami - zapowiada reżyser.
"Pułapka" opowiada o przeróżnych labiryntach i matniach, w które wpada człowiek. I pewnie dlatego jest ciągle opowieścią na wskroś współczesną, aktualną i nietracącą znaczenia.

W jednej z pierwszych scen Franza (Bartosz Woźny) spotykamy przy rodzinnym posiłku, milczącego wobec agresji despotycznego Ojca. Dziś pułapką może być wszystko - samotność, bezradność wobez przemocy, niezrozumienie.

Premierze towarzyszy szereg spotkań. Dziś (12 marca) o godz. 18 na Scenie na Strychu wyświetlone zostaną: dokument Andrzeja Sapii "Różewicz w teatrze" i animowany film Piotra Dumały "Franz Kafka".

Po projekcjach o "Pułapkę" będzie można pytać prof. Józefa Kelerę, historyka teatru i literatury.

16 marca po przedstawieniu z publicznością porozmawiają twórcy spektaklu.

"Pułapka", Teatr Współczesny, sob., nd., śr., czw. g. 19.15, bilety: 24-32 zł

Krzysztof Kucharski
POLSKA Gazeta Wrocławska
15 marca 2010

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia