Dziś wznowienie opery Rossiniego

"Cyrulik sewilski" - reż: Henryk Konwiński - Opera Śląska w Bytomiu

Dzisiaj o godz.18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się wznowienie sceniczne opery Gioacchino Rossiniego "Cyrulik sewilski"

Opera buffa Rossiniego miała swą prapremierę w Rzymie w roku 1816. Libretto, napisane przez Cesarego Sterbiniego, oparte zostało na sztuce teatralnej Pierre\'a A. Beaumarchais\'ego z 1775 roku pod tym samym tytułem. Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna z najczęściej wystawianych oper. Doskonałe, pełne akcji i humoru libretto łączy się z piękną muzyką, dającą pole do popisu śpiewakom. Szczególnie znana jest uwertura, często grana jako odrębny utwór na koncertach symfonicznych, oraz arie Largo al factotum, Una voce poco fa i La calunnia (aria o plotce).

Premiera Cyrulika sewilskiego w Operze Śląskiej odbyła się w 1985 roku. Znakomita inscenizacja Henryka Konwińskiego oparła się próbie czasu, a piękne kostiumy i dekoracje Jana Bernasia – nadal zachwycają. Pełna wdzięku i lekkości muzyka Gioacchino Rossiniego i opowiedziana w tej operze zabawna historia, niezmiennie przyciąga słuchaczy. Kierownictwo muzyczne nad wznowieniem sprawuje Agnieszka Kreiner.

Hrabia Almaviva usiłuje zdobyć serce pięknej Rozyny, wychowanicy doktora Bartola. Ten ostatni nie chce dziewczyny wypuścić ze swoich rąk. Sam ma wobec niej plany matrymonialne. Almaviva, by zyskać przychylność swojej wybranki, chwyta się różnych podstępów, w czym pomaga mu sprytny Figaro, sewilski cyrulik. Wynika z tego wiele zabawnych sytuacji...

Kolejny spektakl - 11 kwietnia /poniedziałek/ godz.18.00 - scena Teatru Śląskiego w Katowicach

Obsada na dzień 9 kwietnia 2011
:

CYRULIK – Ireneusz Miczka
ROZYNA – Swietłana Kaliniczenko
HRABIA ALMAVIVA – Adam Sobierajski
BARTOLO – Piotr Kowalczyk
BASILO – Bogdan Kurowski
BERTA – Magdalena Spytek
FIORELLO –Paweł Kajzderski
AMBROŻY – Juliusz Krzysteczko
OFICER – Janusz Wenz
NOTARIUSZ – Krystyna Siedlik
CHÓR MĘSKI i ORKIESTRA OPERY ŚLĄSKIEJ pod dyrekcją Agnieszki KREINER

(-)
Materiały Opery
9 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia