"Dziwna para", czyli Cezary Żak i Artur Barci

"Dziwna Para" - reż: W. Adamczyk - Teatr Capitol, Warszawa

W sztuce amerykańskiego pisarza Neila Simona pt. "Dziwna para" wystąpi wiele znanych aktorów. W rolach głównych - Artur Barciś i Cezary Żak.

Wielu widzów z pewnością kojarzy już fabułę tej komedii z filmem o tym samym tytule, w którym w rolach głównych zagrali Jack Lemmon i Walter Matthau (znani również z filmu pt. "Dwaj zgryźliwi tetrycy"). 

"Dziwna para" to błyskotliwa opowieść o przyjaźni dwóch kompletnie różnych mężczyzn. Oskar Madison jest dziennikarzem sportowym, który nade wszystko ceni sobie uroki życia. Jego zamiłowanie do rozrywek doprowadziło do rozstania z żoną. Po jej odejściu Oskar całkowicie poświęca się rozwijaniu swoich męskich pasji. Co tydzień spotyka się z przyjaciółmi na partii pokera. Jednym z nich jest domator, pedant i hipochondryk, Feliks Ungar. Przy jednej z pokerowych rozgrywek wychodzi na jaw, że małżeństwo Feliksa również się rozpadło. Samopoczucie Feliksa martwi Oskara. Proponuje więc przyjacielowi, by ten u niego zamieszkał. Jak poradzi sobie ten odmienny duet, który zamieszka pod jednym dachem? 

Reżyser spektaklu, Wojciech Adamczyk, jest autorem serialowego hitu TVP 1 pt. "Ranczo". 

W przedstawieniu "Dziwna para" gra wiele gwiazd znanych z ekranów kin i telewizji. Występują w nim, m.in. Viola Arlak, Katarzyna Żak, Wojciech Wysocki, Witold Wieliński i Piotr Skarga. Przedstawienie przyjedzie do Bydgoszczy z prywatnego warszawskiego teatru "Capitol", założonego w ubiegłym roku przez małżeństwo Annę Gornostaj i Stanisława Mączyńskiego. Na tej scenie oglądać można najlepsze współczesne komedie w doborowych obsadach. 

Autor sztuki, Neil Simon, znany jest, m.in., z takich komedii jak "Więzień ulicy", "Słoneczni chłopcy", "Promises, promises". Niemal wszystkie jego sztuki zostały sfilmowane. Dziś jest jedynym żyjącym pisarzem, który na Broadwayu ma teatr swojego imienia. 

GDZIE, KIEDY, PO ILE? 

Spektakl "Dziwna para" zostanie pokazany w Operze Nova w środą, 11 listopada, o godz. 19.00. Bilety można kupić w kasie i Dziale Obsługi Widzów opery (informacje pod nr tel.: 52 325 16 55). Ceny biletów 85 i 100 zł.

Sonia Gruszka
Express Bydgoski
4 listopada 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia