Dziwna przyjaźń

"Dziwna Para" - reż: Wojciech Adamczyk - Teatr Capitol, Warszawa

Artur Barciś i Cezary Żak to duet znany już z "Miodowych lat" czy "Rancza". Ponownie razem wystąpią w komedii o męskiej przyjaźni pt. "Dziwna para". Sztuka Neila Simona pojawi się w Lublinie w walentynki. Wyreżyserował ją Wojciech Adamczyk (m.in. "Ranczo", "Tata, a Marcin powiedział"). Wystąpią także: Violetta Arlak, Katarzyna Żak, Wojciech Wysocki, Witold Wieliński i Piotr Skarga.

Głównymi bohaterami "Dziwnej pary" są Oskar Madison i Feliks Ungar. Różni ich niemal wszystko i te jaskrawe rozbieżności w charakterze stają się źródłem zabawnych sytuacji. Oskar jest z zawodu dziennikarzem. Ma pełne temperamentu usposobienie i ogromną słabość do kobiet. Z tego powodu rozpadł się jego związek z żoną. Jako wolny ptak umila sobie wieczory rozgrywkami w pokera w męskim gronie. Tam widuje się z Feliksem, który jest jego zupełnym przeciwieństwem. To sumienny, oddany mąż, który ma jednakże i dokuczliwe wady - jest pedantem i hipochondrykiem. Kiedy jego związek dotyka kryzys, przyjaciel proponuje mu zamieszkanie pod wspólnym dachem, a to w przypadku dwóch tak skrajnie różnych osób wyzwanie na miarę zdobycia Mount Everest. 

Sztuki Neila Simona należą do najczęściej wystawianych na świecie. Jest nazywany mistrzem komedii. Amerykański dramaturg żydowskiego pochodzenia stworzył wiele hitów prezentowanych na deskach Brodwayu. Ma na swoim koncie również scenariusze radiowe, filmowe i telewizyjne. "Dziwna para" doczekała się pierwszej ekranizacji w 1968 roku. Perypetie dwóch pozornie pasujących do siebie jak pięść do nosa kumpli tak przypadły do gustu publiczności, że Simon musiał dopisać scenariusz i dwadzieścia lat później do kin weszła "Dziwna para 2". Oscar i Feliks (jak w poprzedniej części Walter Matthau i Jack Lemmon) spotkają się po latach i okazuje się, że ich dzieci postanowiły wziąć ze sobą ślub. W komediach Simona grali Truman Capote, Jane Fonda, czy Woody Allen. Sekret sukcesu tkwi w realistycznie nakreślonych postaciach. Aktor, Jack Lemmon powiedział jego o bohaterach: "Mają fobie. Mają wady. Ale są prawdziwi. Nie są dobrzy, ani źli, to po prostu ludzie, których znamy."

"Dziwna para", Centrum Kongresowe UP, 14 lutego, godz. 16, bilety 75/85 zł

Sylwia Hejno
Kurier Lubelski
8 stycznia 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia