Edukacja i zabawa

Wrocławski Teatr Lalek

Edukacja i zabawa - tak w skrócie można określić imprezę zorganizowaną przez Wrocławski Teatr Lalek. 12 sierpnia najmłodsi wyruszyli wraz z Bajkobusem poznawać tajemnice Ostrowa Tumskiego, wypłynęli w rejs po Odrze oraz zwiedzili wrocławski ogród zoologiczny. Dzięki świetnej organizacji oraz pięknej pogodzie dzieci przeżyły niezapomnianą przygodę, o czym świadczyły twarze rozświetlone uśmiechem

Bajkobus wyruszył o godz. 10.30. Beata Maciejewska, znawczyni historii Wrocławia oraz dziennikarka, oprowadzała uczestników po wyspie, opowiadając dzieje miasta. Nie tylko dzieci, ale również dorośli, mogli poznać zaskakujące ciekawostki, których trudno szukać w podręcznikach historii. Opowieść urozmaicały scenki odgrywane przez aktorów z Wrocławskiego Teatru Lalek – Mariusz Urbanek, autor inscenizacji, zaczerpnął motywy z legend i bajek wrocławskich. Dzieci z zapartym tchem śledziły romantyczne losy nieszczęśliwych kochanków, dowiedziały się, dlaczego spłonął średniowieczny Wrocław, oraz skąd wzięła się kamienna kluska na bramie. Jak się okazało, historia wcale nie musi być nudna i bezbarwna.

Kolejny punkt wycieczki stanowił rejs po Odrze. Beata Maciejewska kontynuowała opowiadanie, pokazując rozmaite zabytki rozmieszczone nad brzegiem rzeki oraz nakreślając pokrótce ich dzieje. Dzieci i dorośli mogli zachwycać się również przepięknymi widokami dopóki… nie napadli ich "prawdziwi" piraci! Wśród wystrzałów otoczyli statek, aby następnie bezceremonialnie objąć go we władanie. Największe chwile grozy nastały, gdy zbójnicy postanowili ukarać niegrzeczne dzieci wrzuceniem do wody, przy okazji zaś przeegzaminowali dzieciaki z najgłupszych sposobów, w jaki można się utopić. Na szczęście, Karmazynowa Załoga, czyli ratownicy WOPR-u, pokazali najmłodszym uczestnikom rejsu, jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy ktoś wpadnie do wody, oraz wytłumaczyli, do czego służą kapoki. Piraci, czyli aktorzy z Teatru Lalek, odpłynęli, nie wyrządziwszy nikomu krzywdy.

Po mrożącej krew w żyłach przygodzie na Odrze wszyscy mogli odpocząć w ogrodzie zoologicznym. Aż do wieczora dzieci podziwiały najbardziej egzotyczne zwierzęta: słonie, krokodyle, lwy i wiele innych.

Już za tydzień Wrocławski Teatr Lalek zaprasza dorosłych na nocny rejs po Odrze. Będzie można nie tylko rozkoszować się widokiem miasta po zmierzchu, ale także wysłuchać koncertu fortepianowego na wodzie. Impreza rozpocznie się o godzinie 21.

Monika Wycykał
Dziennik Teatralny
14 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia