Edukacja w TR Warszawa

Edukacyjny sezon 2019/2020 w TR Warszawa zainaugurują Warsztaty otwarte

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu do repertuaru TR Warszawa wracają działania edukacyjne. Dla zainteresowanych widzów Zespół Edukacji teatru przygotował m.in. Warsztaty otwarte - zajęcia wprowadzające w tematykę spektakli a także „Mama, tata do teatru" – warsztaty dla dzieci podczas spektakli dla dorosłych.

Edukacyjny sezon w TR Warszawa zainaugurują Warsztaty otwarte towarzyszące spektaklowi „Woyzeck" w reż. Grzegorza Jaremki. Podczas zajęć, które odbędą się 21 września 2019 roku uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach inspirowanych przedstawieniem. Publiczność, wspólnie z pedagogami teatru, podejmie dyskusję na temat stereotypizacji męskości wynikającą z procesów kulturowych i kulturotwórczych ostatnich dekad a także formowania się projektu nowej męskości o „płynnej tożsamości". Podczas zajęć wykorzystywane będą teatralne techniki takie jak improwizacja oraz tworzenie krótkich tekstów.

Kolejne Warsztaty otwarte towarzyszyć będą teatralnym adaptacjom tekstów Doroty Masłowskiej. Podczas zajęć wprowadzających w tematykę spektaklu „Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny, które odbędą się 19 października 2019 roku, widzowie poddadzą analizie kultowe postaci z dramatu Masłowskiej. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o bohaterach sztuki i wydarzeniach, które ukształtowały ich pokoleniową tożsamość. Widzowie wezmą także udział w działaniach performatywnych, które pomogą zidentyfikować najważniejsze wydarzenia budujące ich pokolenia.

9 listopada 2019 roku odbędą się zajęcia do spektaklu „Inni ludzie" w reż. Grzegorza Jarzyny. Warsztaty będą performatywnym wprowadzeniem w tematykę spektaklu. Podczas zajęć widzowie wykonywać będą ćwiczenia inspirowane formą przedstawienia oraz książką Doroty Masłowskiej.

Warsztaty otwarte rozpoczynają się 2,5 godziny przed spektaklem. Wstęp na zajęcia jest wolny, po uprzedniej rezerwacji miejsc na stronie internetowej: bilety.trwarszawa.pl

Dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat zespół edukacji TR Warszawa przygotował kolejne odsłony zajęć „Mama, tata do teatru". Inicjatywa ta pozwala rodzicom i opiekunom dzieci na aktywne korzystanie z oferty kulturalnej miasta. Podczas gdy dorośli oglądają spektakl, ich pociechy biorą udział w grach i zabawach związanych z przedstawieniem i rozwijają swoje twórcze zainteresowania tuż za ścianą. Warsztaty prowadzone są przez pedagogów teatru i animatorów.

Warsztaty „Mama, tata do teatru" towarzyszyć będą spektaklom „Między nami dobrze jest" (20 października 2019) oraz „Inni ludzie" (27 października 2019, 10 listopada 2019, 17 listopada 2019) w reż. Grzegorza Jarzyny, opartych na tekstach Doroty Masłowskiej.

20 października 2019 roku odbędą się zajęcia pt. „Mały reżyser", podczas których dzieci wcielą się w role reżyserek i reżyserów. Spróbują znaleźć pomysły na inscenizacje wymyślonych przez siebie historii z wykorzystaniem ulubionych postaci. Warsztaty rozpoczną się integrującą uczestników zabawą w reżysera. Po zabawie młodzi widzowie krótko porozmawiają o tym, czym zajmuje się reżyser i jaką rolę pełni w teatrze. Następnie dzieci wykonają kilka ćwiczeń, podczas których wcielą się w rolę reżysera oraz aktorów - będą musiały rozdzielić role, czy odtworzyć zadane scenki, itp. Po przetestowaniu reżyserskich umiejętności uczestnicy otrzymają fragmenty opowiadania, które będą musieli zainscenizować. Do wspólnego spektaklu, który będzie finałem warsztatów, dzieci stworzą kostiumy i scenografię.

Zajęcia „Teatralna podróż dookoła świata w poszukiwaniu innych ludzi" odbędą się 27 października 2019, 10 listopada 2019 i 17 listopada 2019 roku. W ramach warsztatów uczestnicy wraz z przewodnikiem - pedagogiem teatru wybiorą się w teatralną podróż dookoła świata. Poznają tradycje teatralne związane z różnymi kręgami kulturowymi i postarają się wcielić w innych ludzi, których spotkają podczas podróży.Zajęcia rozpoczną się od teatralnej rozgrzewki i zapoznania się uczestników. Następnie wraz z przenoszeniem się do kolejnych zakątków świata podróżnicy będą ćwiczyli różne techniki wcielania się w innych ludzi, które na codzień praktykują aktorzy. Na koniec mali globtroterzy wspólnie zastanowią się, czy ludzie, których spotkali na swojej drodze, i w których wcielali się, są faktycznie inni czy jednak bardzo przypominają ich samych.

Bilety na warsztaty „Mama, tata do teatru" w cenie 20 zł dostępne są na stronie internetowej: https://bilety.trwarszawa.pl oraz w kasie TR Warszawa.

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
13 września 2019
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...