Edycja Kryzysowa... ale z udziałem GWIAZD!

14. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne "Przetrwanie w teatrze"

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu tradycyjnie w listopadzie zaprasza na festiwal teatralny, demokratyczne i wyczekiwane przez widzów wydarzenie, podczas którego Teatr otwiera swoje przestrzenie i razem z widzami cieszy się pieczołowicie dobranym festiwalowym repertuarem, rozmawia, bawi się, wzajemnie inspiruje.

W tym roku 14. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne odbędą się w dniach 19 – 23 listopada. W dobie kryzysu wartości i niepewnych rozwiązań politycznych organizujących nasze życie, proponujemy „przetrwanie w teatrze".

FANABERIE to nowoczesny przegląd aktualnych trendów w sztuce teatralnej. Nowoczesny – bo różnorodny, nie ograniczony do jednej formy, przekraczający granice gatunkowe, popularny.

Nowa odsłona wałbrzyskich FANABERII, odbywa się w nieco węższej, „kryzysowej" formule. Ale nadal program przeglądu pozostaje bogaty. Podczas kolejnych pięciu festiwalowych dni, Teatr Dramatyczny zaprasza na spotkania z gwiazdami, teatrem atrakcyjnym, z twórcami o europejskiej wadze, z aktorstwem i muzyką na najwyższym poziomie.

Specjalnie na otwarcie Festiwalu nowa, duża premiera wałbrzyskiego Teatru – „MOBY DICK, czyli KONIEC DEMOKRACJI W PAŃSTWIE WIELORYBÓW" wg Melville'a, w reżyserii Macieja Podstawnego – polityczna opowieść o czasach trudnych.

Ponadto widzowie „Szaniawskiego" zobaczą monodram Mateusza Nowaka „ŻERTWA"; „PUSTKA. PUSTYNIA. NIC" Wrocławskiego Teatru Pantomimy, spektakl inspirowany Dziennikami Gombrowicza; „PODWÓJNE SOLO" Jana Peszka; „CAŁE ŻYCIE ROBIŁAM RZECZY, KTÓRYCH NIE UMIAŁAM" francuskiej aktorki Juliette Plumecocq-Mech, polsko-macedońską koprodukcję „PRZERWANA ODYSEJA" w reżyserii Jacka Głomba i, na koniec, koncert Stanisławy Celińskiej z Zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Więcej informacji: http://teatr.walbrzych.pl/14-walbrzyskie-fanaberie-teatralne/

SPEKTAKLE W PROGRAMIE

19 listopada / godz. 19:00 / DS
MOBY DICK, czyli KONIEC DEMOKRACJI W PAŃSTWIE WIELORYBÓW
reżyseria: Maciej Podstawny
PREMIERA / Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Klasyczna XIX-wieczna amerykańska powieść o sile demokracji i o jej nadzwyczajnej kruchości. Teatr wielkiej politycznej opowieści, panorama świata, pełna poezji, ironii, filozofii i grozy.

20 listopada / godz. 18:00 / SK
ŻERTWA
reżyseria:  Stanisław Miedziewski
Monodram MATEUSZA NOWAKA w ramach 15. Wałbrzyskiej Sceny Festiwalu WROSTJA

Przedstawienie przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i są już mitem?

20 listopada / godz. 19:30 / DS
PUSTKA. PUSTYNIA. NIC.
reżyseria:  Leszek Bzdyl
Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego
w ramach XI Wałbrzyskiego POMOSTU Teatralnego

Legendarny, doświadczony artysta teatru ruchu bierze na warsztat Gombrowiczowski egotyzm, maniakalne kreowanie własnego wizerunku i fałszowanie biografii – tak silnie eksponowane w Dziennikach.

21 listopada / godz. 19:00 / DS
JAN PESZEK. PODWÓJNE SOLO czyli dwa monodramy JANA PESZKA
reżyseria: Jan Peszek, Cezary Tomaszewski

Na wieczór „Jan Peszek. Podwójne Solo" składają się: grany od 38 lat kultowy „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera i nowe solo „Dośpiewanie. Autobiografia", będącego próbą odniesienia się dojrzałego artysty do wydobytych z dalekiej przeszłości urywków swojej biografii.

22 listopada / godz. 18:00 / SK
CAŁE ŻYCIE ROBIŁAM RZECZY, KTÓRYCH NIE UMIAŁAM
reżyseria: Christophe Rauck
Spektakl Théâtre du Nord - CDN LilleTourcoing - Région Hauts-de-France
Monodram Juliette Plumecocq-Mech

Historia człowieka, którego zaatakował inny człowiek. Opowiedziana – już po całym zdarzeniu – historia
z perspektywy leżącego. Jak zareagujesz na przemoc, gdy dotknie Ciebie?

22 listopada / godz. 19:30 / DS
PRZERWANA ODYSEJA
reżyseria: Jacek Głomb
Koprodukcja: Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy i Macedoński Teatr Narodowy w Skopje

Spektakl zrealizowany we współpracy artystów polskich i macedońskich, oparty jest na historii prawdziwej
i niezwykłej. Od 1948 roku z terenów brutalnej wojny domowej w Grecji, Macedonii Egejskiej, komunistyczni partyzanci ewakuują dzieci macedońskie i greckie, przerażone, wygłodzone, cierpiące. Przeszedłszy trudną drogę, część z nich trafia do Polski. Tu znajdują nowy dom...

23 listopada / godz. 19:00 / DS
KONCERT STANISŁAWY CELIŃSKIEJ
Z ZESPOŁEM POD KIEROWNICTWEM MACIEJA MURASZKO

Nowa twarz jednej z najwybitniejszych polskich aktorek. Stanisława Celińska odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę – piosenkarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji. Atramentowa.

* Spotkania z Twórcami w Klubie FANABERYJNYM, moderator: Dorota Kowalkowska

(-)
Materiał organizatora
17 listopada 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...