Egipt na Śląsku

"Aida" - reż. L. Adamik - 6. Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Opera Śląska serdecznie zaprasza 16 kwietnia (w sobotę) o godzinie 19.00 na "Aidę" - operę Giuseppe Verdiego w II częściach w oryginalnej wersji językowej, wystawianą w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego

To arcydzieło z późnych lat twórczości Giuseppe Verdiego uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper i już od ponad 140. lat utrzymuje się w repertuarze scen całego świata. „Aida” powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego,  a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze, była dniem wielkiego triumfu kompozytora, który był 32 razy wywoływany na scenę. Entuzjastyczne przyjęcie potwierdziły kolejne realizacje i odtąd trwa niesłabnące powodzenie „Aidy”, uznawanej za ideał opery jednoczącej w stopniu absolutnym walory muzyki, dramaturgii i widowiskowości.

W Operze Śląskiej „Aida” została wystawiona po raz pierwszy w roku 1947 i dzięki mistrzowskiej realizacji i wspaniałej obsadzie wszystkich partii, stała się wydarzeniem w skali kraju. Także następna realizacja przygotowana w Operze Śląskiej po 25 latach w 1974 r., w setną rocznicę powstania „Aidy”, była nadzwyczaj udana. Spektakl wprowadzony na scenę pod batutą Napoleona Siessa, w inscenizacji i reżyserii Mieczysława Daszewskiego,  w oprawie plastycznej Wiesława Langego i w choreografii Henryka Konwińskiego, zyskał ogromne uznanie – jako inscenizacja monumentalna, przygotowana przy podwojonym chórze, w potrójnej obsadzie wszystkich głównych partii, z zespołem baletowym  w optymalnym składzie.

Po trzydziestu latach od tamtej premiery na scenie Opery Śląskiej „Aida” pojawiła się po raz trzeci. Spektakl pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina wprowadzili na scenę: reżyser Laco Adamik i Barbara Kędzierska (scenografia), zaś nad choreografią czuwał Henryk Konwiński. W marcu 2004 r. Opera Śląska została nagrodzona „Złotą Maską” za najlepszy spektakl roku 2003. Od dnia premiery przedstawienie to  cieszy się ogromną popularnością wśród widzów zarówno w kraju, jak i za granicą.

libretto: Antonio Ghislanzoni
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
choreografia: Henryk Konwiński
przygotowanie chóru: Krzysztof Martyniak
współpraca muzyczna: Antoni Duda

Obsada w dniu: 16.04. br. (może ulec zmianie)
 
Aida: Steffania Spaggiari
Amneris: Iwona Noszczyk
Radames: Maciej Komandera
Amonastro: Rafał Songan
Ramfis: Bogdan Kurowski
Kapłanka: Joanna Kściuczyk-Jędrusik
Faraon: Tadeusz Leśniczak
Posłaniec: Tomasz Urbaniak
oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją  Doroty Agnoletto

Grażyna Konieczna
Materiały Organizatorów
13 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia