Eksperyment artystyczny i organizacyjny

"The Bealtles & Queen" - Opera Śląska i Gliwicki Teatr Muzyczny

Takiego spektaklu jeszcze na Śląsku nie było. Balet Opery w Bytomiu i Gliwicki Teatr Muzyczny przygotowują widowisko pt. The Beatles & Queen. Premiera spektaklu już 23 września w Gliwicach

Igor Vejsada, dyrektor artystyczny Baletu Narodowego Teatru Śląsko-Morawskiego w Ostrawie oraz Robert Balogh, dyrektor baletu i choreograf związany z Teatrem Morawskim w Ołomuńcu, od razu po przyjeździe do Bytomia wzięli się ostro do roboty. Na pierwszy ogień poszedł układ do piosenki czwórki z Liverpoolu. Za tę część spektaklu jest odpowiedzialny Igor Vejsada, i to on zapędził gliwickich i bytomskich tancerzy do pracy. Spektakl wystawiano już na scenie Teatru Morawskiego w Ołomuńcu. Cieszy się się on tak wielkim powodzeniem, że bilety sprzedają się na pniu, a do teatru zjeżdżają na niego widzowie nie tylko z Czech, ale i z zagranicy.

- The Bealtles & Queen to eksperyment artystyczny i organizacyjny - nie ukrywają dyrektorzy obu teatrów - Tadeusz Serafin (Opera Śląska) i Paweł Gabara (Gliwicki Teatr Muzyczny). - Taka kooperacja jest teraz modna w teatrach na całym świecie. My robimy to po raz pierwszy i jesteśmy ciekawi efektu, ale i trochę obawiamy się trudności - nie kryje Tadeusz Serafin.

- Mamy zamiar wyjść z tym spektaklem w Polskę, pokazać go szerszej widowni. Mamy apetyt na ekspansję w Polsce i za granicą - śmieje się Serafin. Na scenie obejrzymy prawie 40 tancerzy, z których jeden jest obcokrajowcem. To Ivo Jambor, solista Teatru Morawskiego, który gra w czeskiej wersji spektaklu Freddiego Mercury\'ego i tak zżył się się z rolą, że choreografowie nie mogli sobie wyobrazić nikogo innego w roli wokalisty Queen.

Katarzyna Pachelska
Dziennik Zachodni
6 czerwca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia