Emocje w balonikach

"Kredyt zaufania" - reż. Aneta Wróbel - Teatr KTO w Krakowie

Jest kosmetyczką, trenerką personalną i niezawodną przyczyną śmiechu widzów. Iza Kała w spektaklu „Kredyt zaufania" prowadzi trwający godzinę trening rozwoju osobistego, od którego z pewnością wzmocnią się mięśnie przepony i twarzy – ze śmiechu.

Przy wejściu na salę każdy widz wybiera sobie trzy baloniki w różnych kolorach. Jak się później okaże, ich kolor nie jest bez znaczenia! Do baloników zostaną bowiem wdmuchane osobiste emocje, marzenia i lęki. Niektóre z nich zostaną wypuszczone razem z powietrzem z balonika, będą wyśmiane. Wszystko po to, by nabrać odpowiedniego dystansu, umieć zaśmiać się z własnych przywar.

Iza Kała przez godzinę opanowuje scenę wypełniając ją pozytywną aurą pełną energii i zaangażowania. Ten stan udziela się z kolejnymi minutami wszystkim widzom. Aktorka wciela się w kilka postaci, opowiadając z przymrużeniem oka o tym, jacy jesteśmy. Porusza więc tematy zazdrości, miłości, relacji rodzinnych, głupich przyzwyczajeń i typowych wad.

Od początku wytwarza się jednak atmosfera, która nie pozwala nikomu czuć się urażonym. Liczne interakcje z publicznością, takie jak łapanie się za ręce, głośne mówienie o swoich lękach czy marzeniach nie są krępujące, lecz powodują kolejne wybuchy śmiechu. Monodram autorstwa i w reżyserii Anety Wróbel z muzyką dobraną przez Zuzannę Falkowską ogląda się z niegasnącym zainteresowaniem, a energia płynąca ze sceny jest dla widzów pozytywnym efektem przebytego „treningu personalnego".

Głównym atutem spektaklu jest charyzma aktorki, a także dobrze napisany tekst, który bazuje na opowiadaniu dobrze splecionych historii, wypełnionych zabawnymi, uszczypliwymi uwagami i żartami.

Spektakl został doceniony na wielu festiwalach, zarówno teatralnych, jak i kabaretowych. Do głównych osiągnięć zaliczyć można 1-sze miejsce na XIV ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, Nagrodę specjalną za oryginalny scenariusz autorskich oraz nagrodę dla Najlepszej Aktorki na tym samym festiwalu, czy Wyróżnienie na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego.

Agnieszka Bednarz
Dziennik Teatralny Kraków
10 lipca 2015

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia