Energetyczne rytmy z Zielonej Wyspy

Dzień Świętego Patryka, wieczór z muzyką i tańcem irlandzkim

Dzień Świętego Patryka zwykle kojarzy się z wielkim kuflem piwa. Teatr Rampa przygotował zupełnie inną atrakcję - wieczór z muzyką i tańcem irlandzkim. Taki pomysł na obchody najsłynniejszego narodowego święta Irlandii ma już w Rampie wiernych fanów i w tym roku zostanie zrealizowany po raz 11.

Organizatorzy zapraszają na program Beltaine & Comhlan Celtic Motion Project. To połączenie irlandzkiej i bretońskiej muzyki z irlandzkim tańcem na żywo. Na scenie na Targówku pojawi się Beltaine – polski zespół folkowy, którego znakiem rozpoznawczym jest łączenie tradycyjnej muzyki celtyckiej i nowych brzmień.

Niepowtarzalny styl grupa osiągnęła dzięki bogatemu instrumentarium. Członkowie zespołu grają na instrumentach pochodzących z Irlandii, Bretanii i Galicji, takich jak skrzypce, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes i uilleann pipes.

W ich utworach usłyszeć można także rzadkie instrumentarium perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe. Wszystkie te egzotycznie nazywające się instrumenty wprawia w ruch siedmiu muzyków: Adam Romański, Grzegorz Chudy, Jan Gałczewski, Jan Kubek, Łukasz Kulesza, Bartek Dudek i Mateusz Sopata.

Ich muzyka podrywa do tańca ludzi na całym świecie. Koncertowali dotychczas m.in. w Malezji, Szwajcarii, Portugalii, we Włoszech i w Czechach.

Drugą gwiazdą wieczoru będzie formacja taneczna Comhlan. Jej członkowie dopracowują skomplikowane układy, dbają, by efektowna choreografia zrobiła wrażenie na widzach. A do tego własnoręcznie haftują sceniczne kostiumy. W swoich występach łączą taniec szkocki i irlandzki.

Jako specjalny gość wieczoru zapowiadany jest Michał Piotrowski, trzykrotny mistrz Europy w tańcu irlandzkim. Udało mu się dostać do popularnego show tanecznego Riverdance. Zanim ruszy w światowe tournée, wystąpi dla warszawiaków.

Dzień Świętego Patryka – Beltaine & Comhlan Celtic Motion Project, Teatr Rampa, ul. Kołowa 20, bilety: 50 zł, rezerwacje: tel. 022 679 89 76, wtorek (17.03), godz. 19.00.

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
14 marca 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...