Epoka absurdu

"Miś II, czyli listy z epoki absurdu" - reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Nowy w Łodzi

W miniony piątek, w 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbyło się czytanie performatywne „Miś II, czyli listy z epoki absurdu" w reż. Macieja Wojtyszki.

Kanwą przedstawionej narracji była korespondencja zebrana w wydanej niedawno książce dziennikarza, felietonisty i publicysty Krzysztofa Turowskiego p.t. „Listy z epoki absurdu, czyli Miś II" [Rytm Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018] i opisywana w niej rzeczywistość lat osiemdziesiątych, stan wojenny oraz egzystencja solidarnościowych emigrantów we Francji. Adaptacji książki dokonała Jolanta Knap.

Z odczytywanych przez aktorów Teatru Nowego listów grupy przyjaciół wyłonił się obraz rzeczywistości przeładowanej absurdami, ale i ludzi dotkniętych niepewnością jutra, którzy pomimo trudnej sytuacji życiowej nie tracili nadziei na poprawę swojego życia. Z ogromnym dystansem i dużą dawką ironii relacjonowali wydarzenia polityczne i gospodarcze ubarwiając przy tym swoje listy dowcipem i autentycznymi, emocjonalnymi komentarzami odnoszącymi się do codziennych zdarzeń tamtych czasów.

W postać Krzysztofa Turowskiego wcielił się Piotr Seweryński zaś w postaci jego przyjaciół, czyli Marzannę, Basię, Zbigniewa i Jacka kolejno: Jolanta Jackowska, Magdalena Kaszewska, Gracjan Kielar i gościnnie występujący z tej okazji w Teatrze Nowym - Wojciech Billip. Aktorzy w niezwykle sugestywny sposób przenieśli publiczność w miniony czas lat osiemdziesiątych, podkreślając mimiką i gestykulacją absurdalność relacjonowanych sytuacji, z jakimi zmuszone były mierzyć się przedstawiane przez nich postacie.

Krzysztof Turowski - „Miś II, czyli listy z epoki absurdu" - reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi
Czytali: Piotr Seweryński, Jolanta Jackowska, Magdalena Kaszewska, Gracjan Kielar i Wojciech Billip (gościnnie) - adaptacja: Joanna Knap
Piątek, 13.12.2019, godz. 16.30.

Agnieszka Kowarska
Dziennik Teatralny Łódź
14 grudnia 2019
Portrety
Maciej Wojtyszko

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia