ESK 2016

Laboratorium Teatru Niezależnego

Rusza Samozwańcza Akademia Teatralna
Jacek Głomb, Przemysław Bluszcz i Robert Urbański poprowadzą we Wrocławiu weekendowe warsztaty dla twórców teatru niezależnego w ramach Samozwańczej Akademii Teatralnej.

Podczas dwudniowej sesji, 22 i 23 czerwca, artyści związani z legnickim Teatrem Modrzejewskiej podzielą się swoją wiedzą na temat tego, jak tworzyć teatr zaangażowany społecznie oraz wspólnie z uczestnikami skonstruują scenariusz teatralny na podstawie wrocławskich opowieści. Będą to pierwsze z cyklu zajęcia Samozwańczej Akademii Teatralnej organizowane przez Fundację Teatr Nie-Taki z Wrocławia w ramach Laboratorium Teatru Niezależnego Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Warsztaty skierowane są do twórców różnych dziedzin związanych z teatrem, zarówno do aktorów, reżyserów, scenografów, dramaturgów, krytyków, jak i do studentów kierunków artystycznych i humanistycznych.

Ideą Samozwańczej Akademii Teatralnej jest dokształcanie artystyczne twórców teatru niezależnego. Na program składać się będą, odbywające się kilka razy w roku, sesje warsztatowe prowadzone przez „teatralne teamy", które od lat kierują działalnością najbardziej doświadczonych i rozpoznawanych teatrów niezależnych i instytucjonalnych. „Teamy" te składać się będą z przedstawicieli różnych profesji – nie tylko aktorów i reżyserów, ale także muzyków, scenografów czy dramatopisarzy. Warsztaty mają być też okazją do spotkania i wspólnego poznania się ludzi tworzących wrocławskie środowisko twórców teatru pozainstytucjonalnego.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Zgłaszać można się do 16 czerwca. Szczegółowe informacje na stronie: www.laboratorium.teatr-nie-taki.pl

Warsztaty I: Głomb, Urbański, Bluszcz
22-23 czerwca 2013 r.
Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, Wrocław

Program warsztatów
22 czerwca (sobota)
prowadzący: Jacek Głomb i Robert Urbański
10.00 – 13.00 – część I
13.00 – 15.00 – przerwa
15.00 – 18.00 – część II

23 czerwca (niedziela)
prowadzący: Jacek Głomb i Przemysław Bluszcz
9.00 – 12.00 – część I
12.00 – 14.00 – przerwa
14.00 – 16.00 – część II

Prowadzący
Jacek Głomb
reżyser teatralny i filmowy, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, twórca legendarnych legnickich spektakli opowiadających lokalne historie i granych w opuszczonych przestrzeniach, m.in. słynnej „Ballady o Zakaczawiu"

Robert Urbański
dramaturg, tłumacz, literaturoznawca i kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

Przemysław Bluszcz
aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, przed laty związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, obecnie występuje na deskach warszawskiego Teatru Ateneum

Marzena Gabryk
Informacja nadesłana
12 czerwca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia