Eugeniusz Oniegin nagrodzony w Oviedo!

"Eugeniusz Oniegin" - reż. Michał Znaniecki - Opera Krakowska

17 lutego Królowa Hiszpanii wręczyła nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor dla najlepszej produkcji premierowej w Hiszpanii w 2011 roku. Zwyciężyła inscenizacja opery "Eugeniusz Oniegin", która powstała z inicjatywy Opery Krakowskiej i miała swoją premierę na deskach naszego teatru w grudniu 2010 roku.

„Eugeniusz Oniegin” jest koprodukcją Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Abao Olbe w Bilbao. Nagrodę w imieniu zespołu realizatorów odebrał reżyser Michał Znaniecki. Premiera hiszpańska odbyła się w kwietniu 2011 roku.

W hiszpańskiej nagrodzonej realizacji wziął udział Balet Opery Krakowskiej! Udział krakowskiego spotkał się z dużym entuzjazmem krytyki i widzów. W recenzjach podkreślano szczególnie trzeci akt spektaklu, gdy słynny Polonez rozgrywa się na wodzie, będąc metaforą roztapiającego się z lodu serca Oniegina.

Konkurs organizowało m.in. stowarzyszenie skupiające 18 teatrów hiszpańskich. Kandydatów z największych teatrów Półwyspu Iberyjskiego oceniali jedni z najważniejszych krytyków hiszpańskich mediów. Opera Bilbao konkurowała m.in. z Teatrem Real w Madrycie, Liceu w Barcelonie, operami w Walencji i Sewilli.

Anna Barańska
Materiały Teatru
18 lutego 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia