Europejska Nagroda Teatralna: spotkania z teatrem zagranicznym

Premio Europa per il Teatro - już po raz XIII

Piątkowe wydarzenia w ramach wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej to spotkania z teatrami zagranicznymi. Twórcy nagrodzeni nagrodą Nowe Rzeczywistości Teatralne wezmą udział w konferencjach i rozmowach z widzami, a także zaprezentują swoje spektakle.

Rodrigo Garc~a, twórca madryckiego teatru Carnicer~a, którego skrajnie antykapitalistyczny przekaz idzie w parze z radykalną formą spektakli, dziś rano w Teatrze Lalek spotka się z widzami. Wtedy także odbędzie się konferencja poświęcona twórcy, w której udział wezmą m.in. włoscy krytycy teatralni Gianfranco Capitta i Franco Quadri. Jej kuratorem jest francuski filozof, eseista i krytyk Bruno Tackels. Po konferencji, o godz. 12.30, Garc~a wraz z polskimi aktorami w Sali Gotyckiej pokaże spektakl pt. "Pies" przygotowany specjalnie z okazji wrocławskiej uroczystości. 

"Rozsyp moje prochy nad Mickey\'im" to spektakl artysty, który zobaczymy wieczorem w Wytwórni Filmów Fabularnych. Argentyńsko-hiszpański twórca za pomocą sugestywnych obrazów budowanych na scenie opowiada w nim o najmroczniejszych stronach współczesności. Piętnuje samotność, która rodzi się z konsumpcjonizmu, mówi o dewaluacji kobiecości, punktuje tyranię marek,wojny neokolonialne i coraz bardziej przetworzone, jedzenie. Jest przy tym bezkompromisowy, nie daje odpowiedzi, nie szuka niuansu. Na scenie buduje uderzające obrazy, które wymykają się rozumowemu postrzeganiu. 

Konferencja poświęcona twórczości Belga Guya Cassiersa zacznie się o godz. 15.30 w Teatrze Lalek. Jej kuratorem jest belgijski dramaturg Erwin Jans, wśród uczestników znajdą się ulubiony aktor Cassiersa, Dirk Roofthooft, pisarz Tom Lanoye i wybitny teatrolog Georges Banu. Wtedy także artysta spotka się z publicznością. 

Wieczorem na dużej scenie Teatru Polskiego zobaczymy jego spektakl "Sunken Red" oparty na powieści "Bezonken Rood" holenderskiego pisarza Jeroena Brouwersa. To opowieść o mężczyźnie radzącym sobie ze przeszłością: pisarz wspomina swoją matkę oraz trudne dzieciństwo, które spędził w japońskim obozie jenieckim w czasie drugiej wojny światowej. 

W kopule Wytwórni Filmów Fabularnych możemy zobaczyć także inny projekt artysty - "Phalanx". To multimedialna instalacja, którą Cassiers przygotował wraz z Kurtem d\'Haeseleerem.

kas
Gazeta Wyborcza Wrocław
3 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia