Europejski Dzień Języków

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza

Teatralna Wieża Babel to projekt organizowany przez Wrocławski Teatr Lalek w ramach Europejskiego Dnia Języków, który będzie obchodzony w całej Europie w dniu 26 września 2009 roku. We Wrocławiu - mieście znanym z tradycji wielokulturowego dialogu - to święto nabierze szczególnego wymiaru.

Organizatorami obchodów są: Wrocławski Teatr Lalek, Ősterreich Institut, Alliance Francaise, Ambasada Francji, British Council, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Miejska Biblioteka Publiczna. Celem imprezy jest promocja różnych modeli i narzędzi edukacji językowej – będziemy zachęcać ludzi w każdym wieku do kontynuacji lub rozpoczęcia przygody z językami obcymi. Szereg atrakcji, które przygotują nasi partnerzy z Austrii, Francji i Niemiec oraz bogaty program artystyczny i edukacyjny sprawią, że wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska, bez względu na język, jakim się posługują, będą mieli szansę poznać i zrozumieć kulturową różnorodność naszego kontynentu.  

W ramach projektu Teatralna Wieża Babel Wrocławski Teatr Lalek zaprezentuje publiczności wybór swoich spektakli – tytułów znanych już wrocławskiej publiczności - granych w nowych wersjach językowych - po angielsku, francusku i niemiecku. Spektakle adresowane są zarówno dla młodego, jak i doświadczonego, dorosłego widza. Tak o tym przedsięwzięciu mówi Roberto Skolmowski, Dyrektor Naczelny i Artystyczny: Nasz projekt to fenomen na skalę całego kraju. Możliwość zaprezentowania w sposób pełny i i zrozumiały dorobku Wrocławskiego Teatru Lalek publiczności obcojęzycznej uważam za swój obowiązek i niezwykły przywilej. Będziecie mieli Państwo okazję do podziwiania kunsztu naszych aktorów grających w waszych narodowych językach. Zaprezentujemy Wam pełną skalę możliwości naszego Teatru – spektakle już kochane przez naszą widownie i zupełnie nowe, premierowe sztuki. Będąc mieszkańcem tak otwartego i multikulturowego miasta jakim jest Wrocław, głęboko wierzę w siłę dialogu. Spotkajmy w Naszym Teatrze.

Harmonogram Europejskiego Dnia Języków – 26.IX.2009

Wszystkie wydarzenia mają miejsce we Wrocławskim Teatrze Lalek przypl. Teatralnym 4 we Wrocławiu

13.30 
wspólne odśpiewanie Ody do Radości przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Policji we Wrocławiu
Do udziału zapraszamy wszystkich wrocławian! 
Wstęp wolny!

godz. 13.45
uroczysta inauguracja Europejskiego Dnia Języków: wernisaż wystawy Ősterreich Institut pt.: „Austriacka literatura dziecięca”, wernisaż wystawy Alliance Française pt.: „Migrujące słowa” - „Les mots migrateurs” oraz otwarcie Stoiska MBP z prezentacją zbiorów obcojęzycznych dostępnych w bibliotekach publicznych Wrocławia (Literatura dla dorosłych i dla dzieci)i czytelni czasopism obcojęzycznych dostępnych w bibliotekach, także wernisaż wystawy prezentującej działania wielokulturowe „Nasz wrocławski Mikrokosmos”
Sala Kolumnowa  

godz. 14.00
Spektakl "Mozart listy pisze z lekcją języka"
spektakl w jęz. angielskim - Scena Kameralna
Jeden z największych hitów Wrocławskiego Teatru Lalek. Eksplodujący muzyką, inteligentny i błyskotliwy spektakl, ukazujący nieznane oblicze genialnego kompozytora. Scenariusz tego niezwykłego spektaklu, który już podczas prapremiery zdążył zachwycić publiczność festiwalu Mozartiana w Gdańsku - Oliwie, oparty jest na Listach Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ale to nie koniec atrakcji – 26 września zaprezentujemy Państwu premierową odsłonę niezwykłego projektu, łączącego spektakl z lekcją języka angielskiego. Lektorzy wraz z aktorami stworzyli interaktywny show edukacyjno-teatralny. To rewolucja w nauczaniu języków!
Bilety: 20 zł, 30 zł

godz. 14.00
Spektakl „Wrożka z Sonnwendjoch”
spektakl w wykonaniu młodzieży ze szkoły PARNAS - w języku niemieckim - Scena na Piętrze 

godz. 15.00
Spektakl "Konik garbusek"
spektakl w języku polskim - Duża Scena
Bilety: 20 zł, 25 zł

godz. 16.00
Spektakl "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich"
spektakl w jęz. angielskim- Scena Kameralna
Propozycja dla miłośników wyrafinowanej rozrywki – świetnie przyjęty przez krytykę i widzów monodram o Marlenie Dietrich, przeplatany jej najpiękniejszymi piosenkami w doskonałym wykonaniu charyzmatycznej Anny Skubik. Gwiazda przedstawiona została w swoim ostatnim okresie życia, momencie konfrontacji z własną, przemijającą legendą. Aktorka w doskonały i intrygujący sposób stworzyła na scenie dwie postaci – Dietrich i jej pielęgniarki, delikatnie sugerując erotyczny podtekst ich wzajemnej, niezwykle burzliwej relacji. Doskonały, trzymający w napięciu spektakl o sile namiętności, sławy i uzależnieniu od własnej legendy – tym razem w wersji anglojęzycznej. 
Bilety: 20 zł, 30 zł 

godz. 17.00 
Spektakl " Bracia korsykańscy" 
spektakl w języku francuskim) - Scena Teatru Papierowego 
Rekonstrukcja autentycznego XIX – wiecznego spektaklu odgrywanego w konwencji teatru z papieru, dokonana przez wybitnego francuskiego reżysera i kolekcjonera Alaina Lecucqa. Lalki i scenografia są wiernymi kopiami oryginalnego teatru papierowego (wyd. Webb, 1860 r.). Ta pełna uroku miniatura teatralna oparta jest na znanej powieści A. Dumasa, której tekst przeplata się z fragmentami francuskich XIX-wiecznych piosenek. Niewielkie rozmiary i krótki czas trwania (30 min) sprawiają, że „Bracia korsykańscy” są doskonałym uzupełnieniem spotkań biznesowych, konferencji i bankietów
Wstęp wolny!

godz. 17.30  
Recital fortepianowy inaugurujący cykl „Koncerty porcelanowe”. 
Ostatnie koncerty w Sali Kolumnowej Wrocławskiego Teatru Lalek w ramach festiwalu Vratislavia Cantans udowodniły, że Teatr posiada jedną z najlepszych sal koncertowych w mieście. Co więcej, od 19 września w sali tej stanie jeden z najlepszych we Wrocławiu fortepianów, sprowadzony prosto z fabryki Blüthnera w Lipsku. 

W Sali Kolumnowej Wrocławskiego Teatru Lalek Tadeusz Domanowski, znakomity pianista, zagra dla Państwa utwory urodzonego we Wrocławiu Maurycego Moszkowskiego a także Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Feliksa Mendelssohna.
1. F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31
2. F. Chopin – Walc a-moll (op. posth.)
3. F. Liszt – Sonet Petrarki nr 104
4. F. Liszt – Dolina Obermanna z cyklu Lata pielgrzymstwa (opracowanie Vladimira Horowitza) 
5. M. Moszkowski – Kaprys hiszpański op. 37
6. M. Moszkowski – Iskierki
7. F. Liszt – Marzenie miłosne As-dur nr 3
8. F. Mendelssohn / F. Liszt – Wariacje na temat Marsza weselnego ze Snu nocy letniej (opracowanie Vladimira Horowitza) 
Po koncercie restauracja Teatralna zaprasza na kawę i ciastko (w cenie biletu)
Bilety: 25 zł 

godz. 18.30
Spektakl "Bracia korsykańscy"
spektakl w języku niemieckim - Scena Teatru Papierowego 
Wstęp wolny!

(-)
Materiały Teatru
21 września 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...