Europejski hit po raz pierwszy w Polsce

"Benefitz" - reż. Dariusz Starczewski - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Aktor i reżyser teatralny Dariusz Starczewski realizuje w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu sztukę niemieckiej dramatopisarki Ingrid Lausund "Benefitz", której premiera odbędzie się 30 grudnia.

Błyskotliwa komedia o granicach naszej społecznej wrażliwości szturmem zdobywa uznanie widzów w kolejnych krajach. Starczewski w lekki sposób opowiada o ważnych sprawach: o trudnej sztuce pomagania innym i braku umiejętności mówienia o tym.

Kilka osób próbuje przygotować charytatywny wieczór artystyczny na rzecz szkoły w Gwinei Bissau. Między członkami zespołu szybko dochodzi do nieporozumień a ich bezinteresowność i sposób myślenia o działalności dobroczynnej przechodzą wielki test. Znakomity komizm sytuacyjny i inteligentne dialogi składają się na doskonałą komedię, w trakcie której widzów spotka niejedna niespodzianka. W obsadzie zobaczymy gwiazdy opolskiej sceny, m.in. Judytę Paradzińską i Andrzeja Czernika.

Ingrid Lausund, urodzona w 1965 roku, studiowała aktorstwo i reżyserię w Ulm. Jej sztuki biją rekordy popularności na scenach Europy Zachodniej. Dariusz Starczewski już wcześniej mierzył się z tekstem tej autorki - zrealizował "Postrzał" na Scenie Pokój w Krakowie. Reżyser jest założycielem platformy artystycznej „sztuka na wynos".

(-)
Materiał Teatru
30 grudnia 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia