Europejskie tournée

„Imagine" - reż. Krystian Lupa - Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr Powszechny w Łodzi

Hiszpania, Włochy, Belgia... Spektakl „Imagine" w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Łodzi, w październiku zostanie zaprezentowany w kilku miastach europejskich.

Podróże zagraniczne polskiego teatru możliwe są dzięki międzynarodowej współpracy w ramach projektu „Prospero. Extended Theatre", realizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Europejskie tournée rozpocznie się już w weekend 15 i 16 października w zabytkowym Teatro Storchi we włoskiej Modenie, w ramach prestiżowego VIE Festival. Tydzień później zespół „Imagine" odwiedzi Belgię, gdzie 21 i 22 października spektakl będzie zagrany w Théâtre de Liège. Z Kolei 28 i 29 października odbędą się pokazy dla hiszpańskiej widowni w Teatros del Canal w Madrycie.

– Z powodu pandemii, w większości bezpowrotnie odwołane zostały liczne wyjazdy spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów", m.in. do Neapolu, Paryża, Madrytu i Chin. Po burzliwym okresie zamykania teatrów i zawieszania międzynarodowych połączeń lotniczych, na szczęście powróciła możliwość swobodnego podróżowania ze spektaklami. Najbliższe wyjazdy „Imagine" to dla nas nie tylko duża szansa na owocne i pouczające spotkania z widownią Zachodniej Europy, która dobrze zna teatr Krystiana Lupy, ale także możliwość zacieśnienia współpracy ze znamienitymi teatrami, partnerami z grupy Prospero – mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

– Jestem szczęśliwa, że Teatr Powszechny w Łodzi jako koproducent spektaklu bierze udział w europejskiej przygodzie „Imagine". Cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, dzięki któremu teatr Krystiana Lupy odnajduje nowe znaczenia i sensy w spotkaniu z różnorodną publicznością. Moim zdaniem to najlepsza forma promocji polskiej kultury – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Po październikowych wyjazdach zagranicznych, na koniec listopada zaplanowane zostały także dwa gościnne pokazy mistrzowskie „Imagine" w Katowicach, w ramach XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje".

W Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl będzie zagrany w połowie stycznia 2023 r.

Czas trwania: 5 h 20 min (łącznie z przerwą 25 min po I akcie).

Artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki „Imagine" Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji.

Reżyser wraca do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus" epoki hipisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii.

Czy wizje rodem z New Age brzmią dziś tylko naiwnie? Czy wiara w nieskończoną ewolucję człowieczeństwa i metafizykę to mrzonka, czy jednak odwieczna potrzeba ludzkości? Dlaczego w latach 70-tych pacyfistyczna idea tak szybko poniosła porażkę? Czy w czasie kryzysu zwiększa się szansa na przemianę duchową?

__

Koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi.
Prapremiera w Łodzi: 23 kwietnia 2022 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Premiera w Warszawie: 7 maja 2022 r., Scena Duża Teatru Powszechnego.

__

Spektakl realizowany w ramach projektu „Prospero. Extended Theater", dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Miłosz Słota
Teatr Powszechny w Łodzi
12 października 2022
Portrety
Krystian Lupa

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia