Ewa Braun

Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

Laureatka Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga. Członek przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne Dziecko" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: A.Wajda, K.Kieślowski, K.Zanussi, A.Holland, W.J.Has, T.Konwicki, J.Majewski, John Irvin, Costa Gavras, Steven Spielberg, Peter Kassavitz, Volker Schlöndorff.

Od 1999 roku do chwili obecnej wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi gdzie od 2003 r. prowadzi autorski program corocznego Warsztatu scenograficzno–kostiumowo – charakteryzatorskiego dla studentów Wydz. Reżyserii, Operatorskiego, Aktorskiego mający na celu praktyczne przybliżenie zagadnień tworzenia wizerunku postaci.

Nauczyciel akademicki od roku 2009 do chwili obecnej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Scenografii

W latach 2002-2005 wykładowca w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie.

W roku 2005 zajęcia konsultacyjne w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

W latach 2008-2009 prowadzenie zajęć w Szkole Stylu z Elle.

Wykładała w studium podyplomowym „Moda, Media, Marketing" w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie w latach 2010-2011

Od 2010-2014 związana z VIAMODA (polsko-włoska Szkoła Designu i Managementu) na studiach podyplomowych Akademii im. Leona Koźmińskiego i Collegium Civitas w Warszawie prowadząc zajęcia dydaktyczne z historii designu, mody i ubioru.

2014 Odznaczenie Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

2014 Odznaczenie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej"

Kilkakrotnie była członkiem jury m.in.: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Dwa Teatry" w Sopocie, Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Festiwalu Scenografów i Kostiumografów Vizu-Art. Rzeszów, Oskarów Mody, „Doskonałości Mody" Twojego Stylu.

Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej.

(-)
Materiał organizatora
18 kwietnia 2017
Portrety
Ewa Braun

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...