Ewa Decówna gościem najbliższego spotkania

Jubileuszowe powroty w Teatrze Śląskim

Ewa Decówna będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu JUBILEUSZOWE POWROTY. KONTYNUACJA zorganizowanego przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach dla uczczenia Roku Jubileuszowego, na który składa się aż 5 jubileuszy: 115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego "Wyspiański" oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door.

Ewa Decówna - absolwentka krakowskiej PWST (studiowała m.in. z Ewą Demarczyk i Janem Peszkiem), od sezonu 1967/1968 przez 10 lat związana była z Teatrem Śląskim. Tu wystąpiła w blisko 30 rolach, z których najważniejsze to: Szimena w „Cydzie" Corneilla (reż. Mieczysław Górkiewicz), Katarzyna Masłowa w „Zmarwychwstaniu" Tołstoja (reż. Lidia Zamkow), Śmierć w „Śmierci na gruszy" Wandurskiego (reż. Józef Szajna), Orcio w „Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego (reż. Jerzy Kreczmar), Barbara Radziwiłówna w „Kronikach królewskich" Wyspiańskiego (reż. Ignacy Gogolewski), Maryna w „Weselu" Wyspiańskiego (reż. Zbigniew Bogdański), Feniksana w „Księciu niezłomnym" Słowackiego (reż. Jerzy Kaliszewski), tytułowa Anna Karenina w adaptacji powieści Tołstoja (reż. Lidia Zamkow), Lady Milford w „Intrydze i miłości" Schillera (reż. Bogdan Poręba) i Masza w „Trzech siostrach" Czechowa (reż. Krzysztof Rościszewski).

Jest pięciokrotną laureatką nagród artystycznych Srebrna (3) i Złota (2) Maska.

Po opuszczeniu Katowic zaangażowana została do Teatru Dramatycznego w Warszawie, współpracowała też z warszawskim Teatrem Ochoty i Teatrem Bogusławskiego w Kaliszu. Występuje w filmach i serialach oraz w dubbingu.

Spotkanie z Ewą Decówną odbędzie się w poniedziałek, 16 maja, o godz. 18.00, a poprowadzi je redaktor Violetta Rotter-Kozera.

Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.

Aneta Głowacka
Materiały Teatru Śląskiego
14 maja 2022
Portrety
Ewa Decówna

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia