Ewa Kaim i Teatr Mumerus laureatami

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego

Aktorka i pedagog Ewa Kaim została laureatką tegorocznej Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa i przyznawanej za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru. Nagrodę specjalną otrzymał zespół Teatru Mumerus.

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę wieczorem pod Wieżą Ratuszową na krakowskim Rynku Głównym w trakcie 11. Nocy Teatrów w Krakowie.

Ewa Kaim - aktorka teatralna i filmowa, związana ze Starym Teatrem w Krakowie, pedagog krakowskiej PWST - jest szóstą laureatką nagrody. Została doceniona za reżyserię spektaklu dyplomowego "Do dna", przygotowanego przez studentów PWST w Krakowie.

Jak poinformował przewodniczący kapituły nagrody prof. Jacek Popiel, do tegorocznego konkursu zgłoszono 35 nominacji: spektakli, reżyserów, scenografów, aktorów, kompozytorów. Jury postanowiło przyznać nagrodę Ewie Kaim. "To przykład dla całego środowiska teatralnego pokazujący, że w gronie jeszcze studentów mogą powstać spektakle wybitne, które mam nadzieję pozostaną w historii polskiego teatru" - mówił przewodniczący kapituły o dokonaniach tegorocznej laureatki.

- Jestem zaszczycona i dumna, że nagroda imienia wspaniałego twórcy jest w tym momencie w moich rękach. Ogromnie dziękuję wszystkim moim współpracownikom i moim studentom, z których jestem dumna i którzy mają już angaże do teatrów, co także jest dla mnie ogromną nagrodą - powiedziała Ewa Kaim. Laureatka oprócz dyplomu otrzymała czek na 30 tys. zł.

- To przykład dla całego środowiska teatralnego pokazujący, że w gronie jeszcze studentów mogą powstać spektakle wybitne, które mam nadzieję pozostaną w historii polskiego teatru - mówił przewodniczący kapituły nagrody prof. Jacek Popiel o dokonaniach tegorocznej laureatki.

W tym roku po raz pierwszy Miasto Kraków przyznało również Nagrodę Specjalną im. Stanisława Wyspiańskiego dla teatrów nieinstytucjonalnych. Otrzymał ją zespół aktorski Teatru Mumerus za "niepowtarzalny i oryginalny styl spektakli, stałą i konsekwentną realizację i prezentację (przez 17 lat) awangardowych przedstawień teatralnych w różnych miejscach Krakowa, awangardowe podejście do form teatralnych, całokształt pracy artystycznej i edukacyjnej".

- Jesteśmy bardzo wzruszeni i zaszczyceni. Jest coś niebywale fantastycznego w tym, że miasto Kraków, jako jedyne w Polsce, ufundowało specjalną nagrodę teatralną dla organizacji pozainstytucjonalnych - powiedział prezes Stowarzyszenia Teatr Mumerus Wiesław Hołdys. Laureaci odebrali czek na 15 tys. zł.

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa, przyznawana jest od 2012 r. za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru. Jej celem jest wzmocnienie wizerunku Krakowa jako silnego ośrodka teatralnego oraz wspieranie rozwoju sztuki teatru w jej różnych formach i odmianach.

Pierwszym jej laureatem był aktor Radosław Krzyżowski. W 2013 roku nagrodę dostał dziewięcioosobowy zespół twórców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy. W 2014 roku nagroda trafiła do aktora teatralnego i filmowego Grzegorza Mielczarka, a w 2015 uhonorowano nią obsadę aktorską spektaklu "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" w reż. Moniki Strzępki. W 2016 roku laureatem nagrody był twórca Teatru STU Krzysztof Jasiński. Jury nagrodziło artystę za tryptyk "Wędrowanie", stworzony na podstawie dramatów Wyspiańskiego: "Wesele", "Wyzwolenie" i "Akropolis".

Noc Teatrów odbywa się w stolicy Małopolski od 2007 r. Co roku bierze w niej udział ok. 11 tys. widzów. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują wejściówki.

W programie tegorocznej 11. Nocy Teatrów znalazło się blisko 70 wydarzeń, w tym sześć plenerowych, przygotowanych przez 11 teatrów instytucjonalnych i kilkadziesiąt nieinstytucjonalnych. Kilka widowisk prezentowanych było w plenerze, w tym na Rynku Głównym, w Rynku Podgórskim oraz w Parku Bednarskiego.

(-)
Kurier PAP
19 czerwca 2017
Portrety
Ewa Kaim

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia