Ewa Lipska gościem Kodu Mistrzów

– Ewa Lipska to człowiek po uszy zanurzony we współczesności, ale w głębi duszy jest romantykiem – powiedziała 13 grudnia aktorka i profesor PWST w Krakowie Anna Polony, przedstawiając poetkę podczas kolejnego spotkania z cyklu Kod Mistrzów w Teatrze Groteska.

–Urodziłam się po wojnie. Byliśmy wtedy zbuntowani, czytaliśmy m.in. Sartre'a i bardzo przemawiała do nas myśl, że „człowiek jest samotny w tłumie" – powiedziała Lipska zapytana przez Polony o czasy młodości. – Nie mieliśmy przestrzeni wirtualnej, mieliśmy książki – dodała.

Poetka i aktorka dyskutowały też o historii. Ewa Lipska przyznała, że ludzkość nie wyciąga z niej żadnych wniosków dla siebie, a jedyne co się rozwija, to cywilizacja (transport, medycyna itp.). Zapytana o to, dlaczego wybrała poezję, a nie malarstwo, odpowiedziała: „Słowem mogę powiedzieć więcej niż pędzlem". Artystki rozmawiały również o wpływie choroby na twórczość poetycką oraz realiach pracy twórczej w latach 60. i 70. XX wieku.

Podczas spotkania nie zabrakło zabawnych momentów, w których ujawniała się przyjaźń obydwu artystek. Anna Polony przeczytała też kilka wierszy Ewy Lipskiej i – jak sama przyznała z uśmiechem – „zademonstrowała, po co aktorzy są potrzebni poetom". Nie zabrakło pytań od publiczności, która była ciekawa warsztatu Lipskiej, tego czy wątpi w moc słowa oraz okoliczności powstania wiersza „Stracona szansa" z tomiku „Czytnik linii papilarnych".

Kod Mistrzów to cykl spotkań studentów i mieszkańców Krakowa z autorytetami artystycznymi i społecznymi. Gościem styczniowej odsłony będzie Prof. Jerzy Vetulani.

(-)
Materiał organizatora
15 grudnia 2016
Portrety
Ewa Lipska

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...