Falowiec wyróżniony w Houston

"Falowiec" - reż. Jakub Pączek - otrzymał nagrodę Independent Shorts - Comedy - Black/Dark

"Falowiec" to spektakl zrealizowany przez krakowskiego reżysera Jakuba Pączka w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod nazwą "Teatroteka". Otrzymał on prestiżową nagrodę Independent Shorts - Comedy - Black/Dark na Festiwalu WorldFest Houston 2020 w USA.

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy WorldFest-Houston jest uważany za trzeci najdłużej działający i najstarszy niezależny festiwal filmowy i wideo na świecie. Wydarzenie, założone w 1968 roku jako Międzynarodowe Towarzystwo Filmowe, odbywa się co roku w kwietniu, w tym roku został przełożony, ale nagrody ogłoszono. I okazało się, że jestem jednym z laureatów - mówi nam Jakub Pączek.

Tytułowy "falowiec" ze sztuki Moniki Milewskiej to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych w świecie, budynek mieszkalny. Budowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu. Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku. Właśnie spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Żona go opuściła i wyjechała z dwiema córkami do Niemiec Zachodnich.

Któregoś dnia inżynier, nie mając specjalnie nic do roboty, wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas, że przypadkowo "zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas". Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchuje niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na swoje dzieło, poznaje przy tym najnowszą historię ostatnich czterdziestu lat w Polsce.

Jakub Pączek to krakowski reżyser filmowy, absolwent reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, studiował również Historię Sztuki. W 2017 roku miał premierę jego pierwszy pełnometrażowy film kinowy "Reakcja łańcuchowa". Dla Teatru TV wyreżyserował spektakl "Reytan. Druga strona drzwi", którego był także współautorem. Spektakl "Falowiec", zrealizowany w ramach projektu Teatroteka WFDiF, otrzymał Nagrodę Krytyków i Dziennikarzy na festiwalu Teatroteka Fest 2019.

Paweł Gzyl
Dziennik Polski
30 maja 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...