Familijna premiera

"Czy umiesz gwizdać, Johanno?" - reż. Laura Słabińska - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

„Czy umiesz gwizdać, Johanno?” to kolejna propozycja teatralna Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, lecz pierwsza produkcja instytucji w pełni przygotowana na, otwartej we wrześniu ubiegłego roku, Scenie Wspólnej. Współgospodarze obiektu – Teatr i Szkoła „Łejery”, również mieli wkład w powstawanie przedstawienia. Na scenie, obok aktora Teatru Nowego Aleksandra Machalicy, pojawią się łejerscy uczniowie. Przedstawienie w reżyserii Laury Słabińskiej to propozycja dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Ośmioletni Berra bardzo chciałby mieć dziadka, takiego samego jak ma jego najlepszy przyjaciel Uffe. Chłopcy udają się w tym celu do domu opieki, gdzie poznają Nilsa, sympatycznego starszego pana w kapeluszu, lubującego się w cygarach i babeczkach cynamonowych. Czas spędzony na wspólnych rozmowach przy kawie, grach w karty, nauce gwizdania, konstruowaniu latawca, a nawet... wykradaniu czereśni z sadu w środku nocy, powoduje, że między „dziadkiem" a „wnukiem" rodzi się bardzo bliska więź. Bez mała można powiedzieć, że naprawdę stają się rodziną. Jednak pewnego dnia, gdy po dłuższej nieobecności chłopcy odwiedzają Nilsa okazuje się, że jego pokój jest pusty...

Autor w niebanalny sposób opowiada o przemijaniu, kruchości chwili, ponadpokoleniowej przyjaźni. Pokazuje, jak ważne w momencie odejścia bliskiej nam osoby jest zachowanie w pamięci wszystkich wartościowych wspomnień, dzięki którym będzie ona żyła dalej, w nas samych.

„Po tych gałęziach wejdziesz na górę jak po schodach. Zobaczysz, dziadku. Przecież sam mówiłeś, że zawsze trzeba się mocno napocić, żeby do czegoś dojść."

Scena Wspólna Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka

ul. Brandstaettera1 / ul. Za Cytadelą

Poznań

19 stycznia, godz. 17.00 – premiera familijna

2 lutego, godz. 13.00

3 lutego, godz. 10.00

Bilety w cenie 15 zł dostępne w CIMie od 10 stycznia

rezerwacje@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 73

50% zniżki dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej

Biogramy twórców

Nick Wood angielski pisarz, aktor, niezależny dziennikarz i pedagog. Autor wielu sztuk teatralnych wystawianych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Czarnogórze, Bośni oraz licznych spektakli radiowych. W swoim kraju, ale i poza jego granicami, wiele czasu poświęca pracy z młodzieżą, prowadząc warsztaty dramatopisarskie i inne projekty teatralne. Współpracuje z Royal Shakespeare Company.

Ulf Stark należy do grona najbardziej lubianych i najczęściej czytanych autorów szwedzkich. Dla dzieci napisał kilkadziesiąt książek, które przetłumaczono na ponad 25 języków i wielokrotnie wyróżniano. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Hansa Christiana Andersena.

Laura Słabińska absolwentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obiecująca reżyserka, wyreżyserowała kilka bardzo dobrze przyjętych przedstawień, między innymi: Bleee... (Teatr Maska w Rzeszowie), Jabłoneczka (Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie), Puszek (BTL) i inne. Współpracowała z Teatro dell'Aglio. Oprócz reżyserii zajmuje się także perukarstwem, fryzjerstwem artystycznym i rękodziełem.

To opowieść o szczególnej relacji chłopca z „przyszywanym" dziadkiem.

„Czy umiesz gwizdać, Johanno?" to tytuł piosenki, którą dziadek Nils gwiżdże na ich wspólnym spacerze po parku.

„Chcę się nauczyć gwizdać!" – mówi Berra. Ale niestety, „z gwizdaniem jest jak ze wszystkim. Potrzeba się nieźle napocić, żeby coś osiągnąć."

Berra osiągnie naprawdę sporo. Nauczy się przyjaźni, a przede wszystkim dowie się, że przyjemniej jest dawać niż dostawać.

Spektakl zrealizowaliśmy prostymi środkami, postawiliśmy na umowność i symbole, by jak najbardziej wyeksponować to, co rodzi się i rozwija między bohaterami.

Laura Słabińska

(-)
Materiał Teatru
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...