"Faust" na Rynku Manufaktury

Festiwal Teatrów Ulicznych - Przyjaciele Teatru Nowego Wychodzą na Ulice

10 sierpnia o g. 21.30 w ramach letniego festiwalu plenerowego, organizowanego przez Teatr Nowy im. Dejmka na Rynku Manufaktury, Teatr A PART zaprezentuje spektakl "Faust"

"Faust" jest trzecią częścią plenerowego Tryptyku Egzystencjalnego, kolejnym, po "Feminie" i "El Nino" autorskim widowiskiem Teatru A PART dotykającym kwestii kruchości, trudu i tajemnic ludzkiej egzystencji w kontekście towarzyszących jej popędów i emocji. Przedstawienie jest osnute na kanwie mitu faustycznego, w żadnym razie nie jest jednak adaptacją znanych literackich pierwowzorów.

Historia faustyczna oraz alchemiczny sztafaż są tu pretekstem do kreowania teatralnych obrazów dotyczących dwoistości natury ludzkiej, rozpostartej między młodość i strarość, potrzeby ciała i ducha, seksualne siły i pęd ku śmierci, potrzebę poznania i zagubienie, intelekt i emocje. Na poziomie opowieści to historia o kobiecie i zadurzonym w niej mężczyźnie, zaplątanym w obsesyjną spiralę uczuć. Świat, w którym rozgrywa się spektakl to emocjonalny sabat, odbywający się w głowie bohatera. Podobnie jak w poprzednich przedstawieniach plenerowych teatru opowiadana w "Fauście" historia to w istocie mroczny egzystencjalny melodramat.

Pod względem formalnym spektakl zawiera wszystkie cechy stylu Teatru A PART, znane z wcześniejszych produkcji plenerowych teatru. W tym bezsłownym spektaklu zostają ponownie użyte surowe, metalowe konstrukcje, żywioły, obrazy obnażanego ludzkiego ciała jako medium sensów i znak transformacji oraz ekspresyjne, fizyczne aktorstwo.

(-)
Materiały Teatru
4 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia