Feliks i Oskar opuszczają stolicę

"Dziwna Para" - reż. Wojciech Adamczyk - Teatr Bagatela w Krakowie

Poniedziałek, 17 stycznia, godz. 17 i 20, krakowski Teatr Bagatela - na scenie zagości błyskotliwa komedia amerykańskiego pisarza Neila Simona "Dziwna para" Teatru Capitol z Warszawy. Trafiła ona nie tylko na deski broadwayowskich teatrów, ale również na srebrny ekran

W filmowej wersji w rolach głównych wystąpili Jack Lemmon i Walter Matthau, znani również z filmu "Dwaj zgryźliwi tetrycy". Trudno więc się dziwić, że i w Polsce przysposobiono tę sztukę na teatralne deski. A zrobił to z dużym powodzeniem Wojciech Adamczyk angażując do roli głównych bohaterów popularnych aktorów: Artura Barcisia i Cezarego Żaka, którzy występują także w jego telewizyjnym serialu "Ranczo". Reżyser postarał się, aby zderzenie dwóch odmiennych charakterów przyniosło widzom odpowiednią dawkę humoru i ciepła.

"Dziwna para" to historia dwóch zaprzyjaźnionych mężczyzn, których dzieli prawie wszystka Oskar to lubiący uroki życia dziennikarz sportowy, racjonalista i bałaganiarz. Tymczasem Feliks to jego żywe zaprzeczenie - pedantyczny domator, hipochondryk i histeryk. Dwóch panów łączy cotygodniowa partyjka pokera aż do czasu...

Pewnego wieczoru Feliks wyznaje Oskarowi, że jego małżeństwo się rozpada. Oskar, doświadczony rozwodnik, w trosce o los przyjaciela proponuje mu wspólne mieszkanie. Dwa diametralnie różne charaktery pod jednym dachem?

Dodajmy, że ten komediowy duet, któremu partnerują Wiola Arlak, Piotr Skargą Wojciech Wysocki i Katarzyna Żak odwiedził także Nowy Jork, gdzie przedstawienie zorganizowała Scena Polska w Tribeca Performing Arts Center. Aktorów oklaskiwało ponad dwa tysiące widzów.

(JOC)
Dziennik Polski
17 stycznia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia