Festiwal "Chopin i jego Europa"

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

Koncertem dzieł Chopina, Lutosławskiego i Pendereckiego rozpocznie się w czwartek w Warszawie 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Utwory Polaków wykonają pianiści Barry Douglas i Dang Thai Son oraz Rosyjska Orkiestra Narodowa.

Rosyjski zespół poprowadzi sam Penderecki. W programie występu znalazły się "Muzyka żałobna" na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego, Koncert fortepianowy e-moll Chopina i Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Pendereckiego.

W tym roku muzyka polskich kompozytorów współczesnych zajęła znaczące miejsce w festiwalowym programie z okazji przypadających jubileuszy. 100 lat temu urodził się Lutosławski, 80 lat temu -Penderecki i Górecki.

Jak co roku na festiwalu będzie prezentowana muzyka polska w mistrzowskim wykonaniu. W piątek Niemiec Tobias Koch wykona na fortepianie historycznym kompozycje Polaków, obok Chopina - utwory Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Mikuli, Ignacego Firedmana, Franciszka Lessla.

Rosyjska Orkiestra Narodowa zaprezentuje się na festiwalu trzykrotnie, także w piątek i sobotę. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Na koncercie piątkowym orkiestrze towarzyszyć będzie pianista Gerhard Oppitz. Artyści wykonają Koncert fortepianowy Lutosławskiego i utwór "Ognisty ptak" Strawińskiego. Zespół zaprezentuje także "Livre pour orchestre" Lutosławskiego.

W sobotę z rosyjską orkiestrą wystąpi Nikołaj Ługański. W programie koncertu - III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa i "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.

Rosyjska Orkiestra Narodowa została utworzona staraniami Pletniewa w 1990 r. Jest pierwszą rosyjską orkiestrą, która wystąpiła w Watykanie i Izraelu. Także jako pierwsza rosyjska orkiestra otrzymała nagrodę Grammy za płytę "Wolf Tracks and Peter and the Wolf" w 2004 r. W albumie znalazło się nagranie baśni muzycznej "Piotruś i Wilk" Siergieja Prokofiewa i utworu francuskiego kompozytora współczesnego Jean-Pascala Beintusa pt. "Wolf Tracks" ("tropy wilka"). W rolę narratorów wcielili się Sophia Loren, Bill Clinton i Michaił Gorbaczow. Zespół nagrał potem oba utwory w innych wersjach językowych, hiszpańskiej, rosyjskiej i chińskiej.

W niedzielę na festiwalu "Chopin i jego Europa" - koncert "Przed sercem Chopina" w Bazylice św. Krzyża. Pianista Wojciech Świtała i Royal String Quartet zaprezentują Preludium e-moll "Largo" Chopina, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i III Kwartet smyczkowy "Pieśni śpiewają" Góreckiego.

Kwintety fortepianowe Józefa Nowakowskiego i Franza Schuberta wykonają w poniedziałek pianista Nelson Goerner, skrzypaczka Lena Neudauer, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Marcin Zdunik i kontrabasista Janusz Widzyk.

W poniedziałek wystąpi także Nikołaj Chozjainow z recitalem fortepianowym. Zagra kompozycje Chopina, Haydna i Liszta.

(PAP)
(PAP)
13 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...